Zarządzanie projektami w organizacji pozarządowej 3402-10ZPRL
Celem zajęć jest dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności w zakresie prowadzenia projektów. Przygotowują do pracy w biznesie, organizacjach pozarządowych lub podejmowania samodzielnych przedsięwzięć o charakterze projektowym. Program obejmuje następujące zagadnienia: 1. Podstawy zarządzania projektami 2. Ewolucja struktur organizacyjnych 3. Metodyki i techniki zarządzania projektami 4. Władza w projekcie: kierownicy czy liderzy 5. Turniej negocjacyjny - ujęcie projektowe (definiowanie projektu) 6. Praca zespołowa 7. Przewidywanie, szacowanie i planowanie 8. Szczegółowy plan projektu 9. Zarządzanie ryzykiem 10. Sprawozdawczość i kontrola 11. Otoczenie projektu (zarządzanie punktami stycznymi projektu z jego otoczeniem) 12. Wewnętrzny przepływ informacji (komunikacja w projekcie) 13. Zakończenie projektu 14. Nowe idee w zarządzaniu projektami
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Posiada wiedzę na temat cyklu pracy w projekcie.
Zna zasady logiki projektowej.
Wyznacza cele projektu zgodnie z analizą SMART.
Posiada wiedzę na temat planowania działań projektowych, konstruowania harmonogramu i budżetu projektu.
Potrafi określić rezultaty i skutki spójne z celami projektu.
Potrafi zoperacjonalizować rezultaty w postaci wskaźników.
Analizuje poprawności przygotowanego projektu pod kierunkiem prowadzącego.
Ma wiedzę o procesach zamian struktur i instytucji społecznych i o sposobach ich badań.
Potrafi prognozować procesy i zjawiska społeczne (kulturowych, ekonomicznych, politycznych i prawnych) z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi z zakresu nauk społecznych
Wykorzystuje zdobytą wiedze dla rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy i działalności społecznej socjologa
Posiada umiejętność rozumienia i analizowania procesów i zjawisk społecznych
Kompetencje
Potrafi tworzyć projekty społeczne i aktywnie w nich uczestniczyć.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest uczestnictwo w zajęciach na zasadach ogólnych oraz przygotowanie jako pracy zaliczeniowej oferty realizacji projektu w formule konkursu Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016. Ofertę w oparciu o wzór oferty należy przygotować zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie Regulamin konkursu FIO w 2016 (http://www.pozytek.gov.pl/Dokumenty,do,pobrania,3851.html). Oferty przygotowywane są przez zespoły zawiązane na zajęciach. Termin złożenia oferty przygotowywanej w ramach pracy grupowej upływa dnia 29 grudnia 2015 roku (wtorek) o godzinie 23.59. Oferty złożone po terminie nie podlegają ocenie, co skutkuje brakiem zaliczenia zajęć. Termin złożenia prac nie podlega negocjacji. Ofertę należy przesłać w formie elektronicznej na adres prowadzącego moduł. Oferty oceniane są w skali od 2 do 5!, przy czym oferta, która otrzyma ocenę 2 wymaga poprawienia. Otrzymana ocena jest wspólna dla wszystkich członków zespołu przygotowującego daną ofertę.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Zbigniew Chrościcki - Zarządzanie projektem - zespołami zadaniowymi, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2001 (s. 12-28) - Gary R. Heerkens - Jak zarządzać projektami, Wydawnictwo RM, Warszawa 2003 - Tom DeMarco - Zdążyć przed terminem; opowieść o zarządzaniu projektami, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2002 - Michał Trocki, Bartosz Grucza i Krzysztof Ogonek - Zarządzanie projektami, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2003 (s. 126-211)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: