- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Zarządzanie projektami 3402-10ZP-OG
Przedmiot "Zarządzanie projektami" poświęcony jest praktycznym i teoretycznym aspektom przygotowywania, planowania, realizacji oraz oceny projektów realizowanych w sektorze publicznym i pozarządowym. Studenci i studentki zapoznają się z metodą projektową jako narzędziem zarządzania strategicznego oraz cyklem życia projektu, w tym zadaniami charakterystycznymi dla każdej z jego faz.
W ramach zajęć uczestnicy nauczą się przygotowywać diagnozę potrzeb, budować drzewo problemów i drzewo celów, a następnie przejdą przez kolejne etapy planowania projektu: formułowanie celów (w tym wprowadzenie do teorii zmiany), analizę wariantów rozwiązań, podział zadań według struktury WBS, analizę ryzyk oraz analizę interesariuszy (stakeholder analysis).
Szczególny nacisk położony zostanie na planowanie budżetowe (zajęcia z arkuszami kalkulacyjnymi), tworzenie harmonogramów (wykresy Gantta, metoda ścieżki krytycznej) oraz obsługę narzędzi cyfrowych wspierających zarządzanie projektami. Ważnym elementem kursu będą zagadnienia monitoringu i ewaluacji projektów oraz prezentacja ich założeń w sposób komunikatywny i przekonujący.
Zajęcia mają charakter praktyczny i w dużej mierze warsztatowy. Studenci i studentki pracują w grupach nad projektami, które są konsultowane i prezentowane w ramach całego kursu. Celem przedmiotu jest przygotowanie uczestników do samodzielnego planowania i zarządzania projektami społecznymi, z uwzględnieniem kontekstu instytucjonalnego i społecznego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu osoba biorąca udział w zajęciach
• w sferze wiedzy: zna i rozumie cykl życia projektu, metody analizy problemu i planowania projektu oraz podstawy monitoringu i ewaluacji.
• w sferze umiejętności: potrafi stworzyć strukturę projektu, zaplanować budżet i harmonogram, przeprowadzić analizę ryzyka i interesariuszy oraz przygotować prezentację założeń projektu.
• w sferze kompetencji społecznych: jest gotowy_a do pracy zespołowej, współtworzenia projektów oraz podejmowania odpowiedzialności za poszczególne etapy ich realizacji.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia: Warunkiem zaliczenia jest wypełnienie zobowiązań związanych z aktywnym udziałem w zajęciach, a obejmujących obecności na cotygodniowych spotkaniach oraz przygotowanie i prezentacja założeń własnego projektu (praca grupowa w zespołach)
Literatura
• R. W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, tł. M. Rusiński, PWN, Warszawa 2005.
• R. Jones, Zarządzanie projektami. Sztuka przetrwania, tł. M. Karbowski, MT Biznes, Warszawa 2007.
• J. Kisielnicki, Zarządzanie projektami. Ludzie – procedury – wyniki, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2011.
• Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej, pod red. Stewart John. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014, s. 80-104, 122-134.
• M. Łotys, Ewaluacja i rozliczanie projektów, Fundacja Rozwoju Wsi, [bd].
• M. Pawlak, Zarządzanie projektami, PWN, Warszawa 2006.
• T. L. Young, Skuteczne zarządzanie projektami, Helion, Gliwice 2006
• A. Zajączkowska, Monitoring na potrzeby wdrażania projektu, BORIS, Warszawa 2008.
• M. Żmigrodzki, Zarządzanie projektem dla początkujących, wyd. Helion, Gliwice 2018.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: