Socjologia problemów społecznych 3402-01-SPS
W trakcie kursu osoby studiujące zapoznają się z różnymi koncepcjami i paradygmatami dotyczącymi problemów społecznych, funkcjonującymi w dyscyplinie socjologii. Zostanie ukazane, w jaki sposób problemat społecznych dolegliwości wzbogaca socjologię, a jednocześnie, jak socjologiczna wyobraźnia, w połączeniu z wyobraźnią współczującą, pozwala wypracować społeczne i polityczne reakcje na nie.
Zajęcia będą miały nie tylko wymiar teoretyczny, ale i wskażą na praktyczne zastosowania ujęć teoretycznych przy rozwiazywaniu określonych problemów społecznych. Dyskutowane też będą aspekty etyczne społecznych interwencji.
Dodatkowo osoby studiujące będą miały możliwość dyskusji z osobami pracującymi w instytucjach pomocowych lub z osobami przeżywającymi trudności oraz problemy społeczne (wizyty gości). Cechą tego kursu jest współtworzenie treści zajęć przez czynny udział studentów w formie prezentacji prac grupowych oraz podczas zajęć w trakcie dyskusji, debat i innych form aktywizujących.
Szacunkowa, całkowita liczba godzin pracy studenta:
30 godz. praca na zajęciach w formie wykładowo-konwersatoryjnej (godziny
kontaktowe)
30 godz. praca własna osoby studiującej w celu przygotowania prezentacji
30 godz. praca własna osoby studiującej w celu przygotowania się do
egzaminu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Osoba studiująca:
- zna i rozumie teorie naukowe właściwe dla socjologii problemów społecznych oraz kierunki ich rozwoju.
- zna i rozumie fundamentalne procesy społeczne i kulturowe na poziomie lokalnym i globalnym, w tym dotyczące środowiska naturalnego i odnosi je do problematu dolegliwości społecznych.
- zna i rozumie zasady korzystania, doboru i selekcji oraz oceny wiarygodności źródeł informacji i danych, w tym wytworzonych przez SI oraz w zakresie problemów społecznych.
- zna i rozumie prawne, etyczne oraz inne uwarunkowania związane z wykonywaniem zawodu socjologa, w tym zasady ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego.
Osoba studiująca:
- potrafi identyfikować złożone zjawiska i procesy społeczne oraz samodzielnie formułować odnoszące się do nich pytania, problemy badawcze i hipotezy dotyczące problemów społecznych.
- potrafi korzystać z literatury naukowej, danych zastanych i wytworzonych na potrzeby procesu badawczego w odniesieniu do problemów społecznych.
- potrafi wykorzystywać i syntetyzować wiedzę teoretyczną i metodologiczną do opisu oraz analizy problemów społecznych.
- potrafi interpretować, poddawać krytyce i stosować wyniki badań społecznych dot. problemów społecznych.
- potrafi przekazywać informacje dot. problemów społecznych z użyciem specjalistycznego języka dostosowanego do różnych kręgów odbiorców.
- potrafi prowadzić dyskusje i debaty na tematy problemów społeczne.
- potrafi aktywnie uczestniczyć w zespołach zadaniowych w różnych rolach, w tym w roli liderskiej.
- potrafi samodzielnie uzupełniać wiedzę i umiejętności, a także poszukiwać indywidualnych ścieżek rozwoju.
Osoba studiująca:
- jest gotowa do samodzielnego i krytycznego uzupełniania wiedzy i umiejętności oraz wykorzystania ich w rozwiązywaniu problemów społecznych.
- jest gotowa do współpracy z ekspertami z różnych dziedzin przy rozwiązywaniu złożonych problemów społecznych.
- jest gotowa do aktywności na rzecz dobra publicznego, w tym środowiska naturalnego.
- jest gotów do współpracy z organizacjami i instytucjami sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego w obszarze problemów społecznych.
- jest gotów do prowadzenia działalności zawodowej zgodnie z etyką zawodu socjologa.
- jest gotów do identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodu socjologa, w tym etycznych sposobów wykorzystania SI.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia:
Kolokwium zaliczeniowe w formie testu z zagadnień omawianych w trakcie
zajęć i wskazanych lektur (50%).
Przygotowanie prezentacji zespołowej i wygłoszenie jej (50%).
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Monografie o charakterze podręcznikowym:
Frysztacki K., Socjologia problemów społecznych, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2009.
Merton R., Nisbet R. (red.), Contemporary Social Problems, Harcourt 1961.
Mills C.W., Wyobraźnia socjologiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Miś L., Problemy Społeczne. Teoria, metodologia, badania, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007.
Literatura dodatkowa:
1. K. Frysztacki, Socjologia problemów społecznych – raz jeszcze, „Studia Humanistyczne AGH” 2012, Nr 11/4, s. 13 -18, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/15669/frysztacki_socjologia_problemow_spolecznych_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y
2. M. Boryczko, K. Frysztacki, A. Kotlarska-Michalska, M. Mendel, Solidarni przeciw biedzie. Socjologiczno-pedagogiczny przyczynek do nowych rozwiązań starego problemu, ECS, Rozdział 1, s. 21-40 [pozycja dostępna w Internecie]
3. A. Kolasa-Nowak, Sprawczość i przeszłość w socjologicznych analizach polskiego społeczeństwa, „Studia Socjologiczne” 2020, Nr 3, s.79-105
https://www.studiasocjologiczne.pl/img_upl/studia_socjologiczne_2020_nr_3_s.79_105.pdf
4. M. Duszczyk, M. Lesińska, Upolitycznienie problemów demograficznych – próba podejścia teoretycznego, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje” 2016, nr 34(3), s. 13-25 http://www.problemypolitykispolecznej.pl/Numer--2016,8750
5. K. Górniak, Biedny w przestrzeni publicznej – praktyki nakazane, praktyki zakazane, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica” 2014, nr 5, https://bibliotekanauki.pl/articles/652348
6. M. Michel, "Kariery małych dewiantów", czyli fenomen wykluczania dzieci przedszkolnych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym na wczesnych etapach edukacji”, Resocjalizacja Polska (Polish Journal of Social Rehabilitation) 2014, Nr 7, s. 103-116
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Resocjalizacja_Polska_(Polish_Journal_of_Social_Rehabilitation)/Resocjalizacja_Polska_(Polish_Journal_of_Social_Rehabilitation)-r2014-t7/Resocjalizacja_Polska_(Polish_Journal_of_Social_Rehabilitation)-r2014-t7-s103-116/Resocjalizacja_Polska_(Polish_Journal_of_Social_Rehabilitation)-r2014-t7-s103-116.pdf
Jurek Ł: Nadużycia socjalne w Polsce: perspektywa badawcza i implikacje praktyczne, „Polityka Społeczna” 2024, nr 599(3), s. 29-37. https://doi.org/10.5604/01.3001.0054.6277.
Trochymiak M., Between empowerment and self-discipline. Money management training in the practice of social work in Poland, "Problemy Polityki Społecznej" 2020, Nr 51(4).
W cyklu 2025Z:
Monografie o charakterze podręcznikowym: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: