Penologia, prawo karne 3401-SEMM-PPKd
Przygotowanie do napisania pracy magisterskiej z zakresu penologii, prawa karnego i zagadnień pokrewnych. W czasie seminarium preferowana będzie integralnokulturowa analiza problemów z zakresu nauki prawa karnego i penologii.
Student uzyskuje konsultacje niezbędne dla pisania pracy magisterskiej, samodzielnego korzystania z literatury naukowej i prowadzenia badań własnych, wykorzystania materiałów dla opracowania określonego zagadnienia z zakresu tematyki seminarium.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
wiedza: poznanie metodologii badań prawnych i społecznych na użytek badań z zakresu wymiaru sprawiedliwości karnej i postępowania z nieletnimi w związku z samodzielnym przygotowywaniem pracy magisterskiej, dogłębne poznanie wybranej literatury odnoszącej się do tematy pracy magisterskiej
Umiejętność: uzyskanie umiejętności napisania samodzielnie pracy magisterskiej, samodzielnego poszukiwania i analizowania literatury niezbędnej do analizowania problemu, analizy aktów normatywnych, odpowiednio umiejętności prowadzenia badań z zakresu nauk społecznych.
Komptencje społeczne. Uzyskanie świadomości znaczenia rzetelności w pracy badawczej, uwrażliwienie na etyczne aspekty prowadzenia badań i ich prezentacji
Kryteria oceniania
Seminarium I rok ,…ocena ciągła w pracy seminaryjnej, w tym kryterium aktywności i obecności : ocena końcowa po przedstawieniu planu pracy, rodziału pierwszego, koncepcji badań własnych i zebranej podstawowej literatury przedmiotu.
II roku zaliczenie na podstawie oceny pracy ciągłej po złożeniu pracy magisterskiej
Literatura
Literatura każdorazowo dobierana do potrzeb grupy i tematów prac magisterskich poszczególnych studentów
Ponadto literatura zalecana (ale nie obowiązkowa) wprowadzająca do podejścia integralnokulturowego w badaniach prawno-społecznych: Europejski Ośrodek Studiów Penologicznych, Zakład Prawnych i Społecznych Badań Integralnokulturowych, Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, red. J. Utrat-Milecki, J. Królikowska, Warszawa IPSiR 2010;
Kara w nauce i kulturze, red. J. Utrat-Milecki, Warszawa, Wyd. UW 2009;
Prawo i ład społeczny, integralnokulturowa analiza zagadnienia racjonalności. Artykuły i szkice, Warszawa, Wyd. UW 2011
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: