Działanie i porządek społeczny 3401-SEMM-DPSz
Celem seminarium jest przygotowanie do napisania pracy magisterskiej dotyczącej związków między działaniem i porządkiem społecznym. Studentów uczy się podstawowych elementów warsztatu naukowego: kwerendy piśmiennictwa i źródeł, analizy tekstu naukowego, obmyślenia badań — ich projektowania i realizacji, pracy nad własnym tekstem. Problematykę różnych form działania i porządku społecznego ujmuje się stosunkowo szeroko: począwszy od analiz stricte teoretycznych, poprzez prace empiryczne z „teoretycznym kluczem”, a skończywszy na studiach z historii myśli społecznej. Analiza działania i porządku dotyczy także odstępstw od tego, co kulturowo i społecznie oczekiwane, czyli zjawisk dewiacji, załamania porządku społecznego lub anomii, gdyż ich rozumienie jest na ogół nieodzowne w próbach ustalenia, jak możliwy jest porządek społeczny.
Podczas seminarium wykorzystuje się dorobek socjologii i innych nauk społecznych. Istotny jest intelektualny wysiłek dostrzeżenia i analizy stanowienia porządku społecznego w różnych wymiarach: mikro, mezo i makro (a niekiedy globalnym) i w ścisłym związku z działaniem aktorów społecznych. Nie ma katalogu z góry narzuconych tematów, kluczowa jest gotowość do ujęcia badanych zjawisk w kategoriach teoretycznych oraz umiejętność ich zastosowania w analizie empirycznej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Ocena ma charakter ciągły i obejmuje postęp w przygotowaniu pracy magisterskiej. Semestr I to opracowanie koncepcji pracy (łącznie z projektem badań w przypadku prac empirycznych); semestr II to przygotowanie warsztatu badawczego i przedstawienie samodzielnie napisanego fragmentu pracy; semestr III to przeprowadzenie badań i ich opracowanie lub/i pogłębiona analiza piśmiennictwa; semestr IV to złożenie pracy.
Literatura
Abrutyn Seth (red.). 2016. Handbook of contemporary sociological theory. New York, NY: Springer Berlin Heidelberg (wybrane framenty).
Hechter Michael (red.). 2003. Theories of social order: a reader. Stanford CA: Stanford University Press (wybrane fragmenty).
Mrozowicki Adam, Olga Nowaczyk, Irena Szlachcicowa. 2013. Sprawstwo: teorie, metody, badania empiryczne w naukach społecznych. Kraków: Nomos (wybrane fragmenty).
Oprócz wskazanych pozycji w trakcie zajęć podane zostaną dodatkowe lektury: 2–3 wspólne oraz inne — bezpośrednio związane z tematami prac magisterskich. Planuję także wspólną lekturę wybranego artykułu z któregoś z „topowych” czasopism socjologicznych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: