Przestępczość zorganizowana – aspekty prawne i kryminologiczne 3401-KRYfak-PZOd
Celem przedmiotu jest przedstawienie zjawiska przestępczości zorgani-zowanej z punktu widzenia kryminologii: przyczyn, czynników sprzyjają-cych jej pojawieniu się, mechanizmów formowania się zorganizowanych grup i związków, a następnie ich funkcjonowania i popełniania różnych rodzajów przestępstw.
Przedmiot obejmuje także problematykę reakcji, w tym przeciwdziałania, państwa, instrumentów prawnych, środków taktycznych i organizacyj-nych, oraz służb specjalnych powołanych do zwalczania przestępczości zorganizowanej. Przekazywane treści pozwalają na charakterystykę zor-ganizowanych struktur przestępczych w Polsce, zorganizowanej przestęp-czości „kryminalnej”, gospodarczej i narkotykowej.
terroru kryminalnego, korupcji, prania brudnych pieniędzy, zabójstw na zlecenie. Omawiane i analizowane podczas zajęć osądzone przypadki konkretnych grup lub związków pozwala także na pogłębienie wiedzy praktycznej – o stosowaniu art. 258 kk i dowodzeniu sprawstwa i winy
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnicy zajęć:
1. Znają podstawowe kategorie i wybrane ujęcia teoretyczne z zakresu przestępczości zorganizowanej,
2. Identyfikują procesy i zjawiska zachodzące w społeczeństwie i sprzy-jające powstawaniu przestępczości zorganizowanej.
3. Porównują modele i działalność przestępczości zorganizowanej w różnych krajach.
4. Analizują strukturę grup i związków przestępczych .
5. Opisują i intepretują różne formy przestępczości zorganizowanej oraz środki i metody przeciwdziałania jej podejmowane przez państwo.
6. Projektują skuteczną reakcję na przestępczość zorganizowaną i sposo-by jej zapobiegania.
Kryteria oceniania
1.Ocena ciągła – uwzględniająca przygotowanie do zajęć i aktywność
2.Praca domowa
3.Prezentacja/referat będące studium przypadku
4.Zaliczenie ustne
Literatura
1. Laskowska K., Rosyjskojęzyczna przestępczość zorganizowana – studium kryminologiczne, Białystok 2006.
2. Mądrzejowski W., Przestępczość zorganizowana. System zwalczania, Warszawa 2008
3. Michalska-Warias A., Przestępczość zorganizowana i prawnokarne formy jej przeciwdziałania, Lublin 2006.
4. Michalska-Warias A., Zwalczanie zorganizowanych form przestęp-czości w prawie karnym obowiązującym na ziemiach polskich w XIX I XX wieku, Lublin 2008.
5. Paprzycki L., Rau Z. (red.), Praktyczne elementy zwalczania prze-stępczości zorganizowanej i terroryzmu. Nowoczesne technologie i praca operacyjna. Warszawa 2009
6. Rau Z., Przestępczość zorganizowana w Polsce i jej zwalczanie, Za-kamycze 2002.
7. Strona web: http://przestepczosczorganizowana.pl/
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: