Psychologia społeczna 3401-211PSS22N
Po przedstawieniu problematyki wprowadzającej do psychologii społecznej, uwzględnia się zagadnienia dotyczące metodologii i procesu przeprowadzania badań w tej dziedzinie wiedzy. Następnie realizowane są poszczególne grupy tematyczne, jak: autoprezentacja ? taktyki i pułapki autoprezentacyjne; poznanie społeczne ? sposoby myślenia o świecie społecznym i rozumienia innych ludzi w wyniku spostrzegania społecznego; podstawowe zjawiska i mechanizmy zniekształcające percepcję społeczną: selekcja, projekcja, fałszywe poczucie powszechności, samospełniające się proroctwa, ukryte teorie osobowości, halo efekt, generalizacja metaforyczna, stereotypy i uprzedzenia społeczne, atrybucje przyczynowe dokonywane z perspektywy aktora i obserwatora; dysonans poznawczy a potrzeba podtrzymywania samooceny; rozumienie siebie samych ? perswazja, konformizm, uległość i opór; teorie i badanie postaw ? warunki zmiany i kształtowania postaw, wywieranie wpływu i jego narzędzia;grupy społeczne i ich dynamika; zachowania egocentryczne i prospołeczne; sympatia, miłość i wrażliwość interpersonalna.Program kształcenia zamykają zagadnienia z obszaru stosowanej psychologii społecznej ? elementy psychologii zdrowia, problematyka lobbingu i asertywności w pracy zawodowej.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Wanda Wosińska. (2004). Psychologia życia społecznego. Gdańsk: GWP. Douglas T. Kenrick, Steven L. Neuberg, Robert B. Cialdini. (2002). Psychologia społeczna. Gdańsk: GWP.Elliot Aronson, Timithy D. Wilson, Robin M. Akert. (1997). Psychologia społeczna serce i umysłPoznań: Zysk i S-ka.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: