Historia literatury włoskiej: Renesans i Barok 3321-Z2S20HLRB
Celem wykładu jest przekazanie wiedzy dotyczącej dziejów literatury włoskiej doby Renesansu i Baroku zgodnie z najnowszymi opracowaniami. Szczególny nacisk kładzie się na twórczość najważniejszych autorów. Student powinien przede wszystkim poznać dzieła uznane powszechnie za szczytowe osiągnięcia włoskiego piśmiennictwa we wspomnianym okresie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie:
K_W02 metody analizy dzieł literackich;
K_W04 w sposób usystematyzowany historię literatury włoskiej doby Renesansu i Baroku (tendencje, prądy danej epoki, głównych autorów oraz ich twórczość);
K_W05 w sposób podstawowy powiązania literatury włoskiej doby Renesansu i Baroku z procesami historyczno-kulturowymi;
Umiejętności: absolwent potrafi:
K_U04: samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności w zakresie literaturoznawstwa
włoskiego z wykorzystaniem odpowiednich źródeł (słowników, leksykonów, encyklopedii, tekstów źródłowych,
opracowań monograficznych, itp.) w szczególności w odniesieniu do literatury doby Renesansu i Baroku.
Kryteria oceniania
Egzamin końcowy ustny. Student jest zobowiązany do samodzielnego przeczytania tekstów źródłowych wskazanych przez prowadzącego oraz wybranej przez siebie monografii zaakceptowanej przez prowadzącego.
Literatura
Dostępne w bibliotekach podręczniki historii literatury włoskiej w jęz. włoskim. Podręczniki w jęz. polskim: H. Kralowa, P. Salwa, J. Ugniewska, K. Żaboklicki, Historia literatury włoskiej, t. I; K. Żaboklicki, Historia literatury włoskiej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: