Wstęp do literaturoznawstwa 3321-Z1S19WLW
Wykład nakierowany jest na zaprezentowanie i usystematyzowanie najważniejszych kierunków badań literackich XX wieku. Cykl zajęć rozpoczyna przedstawienie i rozróżnienie podstawowych pojęć nauki o literaturze oraz pojęć synonimicznych, jej działów i celów. W dalszej części program zajęć obejmuje przegląd głównych koncepcji teoretycznoliterackich, między innymi: psychoanaliza, fenomenologia, formalizm, Bachtinowska dialogiczność, hermeneutyka, strukturalizm, semiotyka, poststrukturalizm, dekonstrukcja. Celem kursu jest przekazanie umiejętności umożliwiających wszechstronne analizowanie tekstów literackich, a przy tym stosowanie kluczowych pojęć w samodzielnych studiach nad literaturą.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent:
- zna i rozumie istotę oraz specyfikę badań literaturoznawczych (K_W03);
- zna podstawowe pojęcia i odpowiadające im terminy używane do opisu literatury oraz rozumie ich usytuowanie w relacji do innych dziedzin humanistyki (K_W03);
- ma usystematyzowaną wiedzę o podstawowych procesach zachodzących w obszarze literatury oraz o kierunkach ich rozwoju (K_W03);
- potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności w zakresie literaturoznawstwa z wykorzystaniem odpowiednich źródeł, tj. słowników, leksykonów, encyklopedii, tekstów źródłowych, opracowań monograficznych, itp. (K_U04).
Kryteria oceniania
Kolokwium / Test
Przedmiot kończy się zaliczeniem pisemnym obejmującym materiał omawiany na wykładach.
Dokładne informacje odnośnie do formy przeprowadzania zaliczenia w II terminie (podczas sesji poprawkowej semestru zimowego) zostaną przekazane na ostatnich zajęciach.
Za aktywny udział w zajęciach i znajomość tekstów wskazywanych z wyprzedzeniem można otrzymać dodatkowe punkty uwzględniane podczas wystawiania oceny końcowej.
Literatura
A. Burzyńska, M. P. Markowski, Teorie literatury XX wieku. Podręcznik oraz antologia, Kraków 2006.
Literatura – teoria – metodologia, red. D. Ulicka, Warszawa 2001 (zalecane wydanie z 2006 roku)
Z. Mitosek, Teorie badań literackich, Warszawa 1998 (i wydania późniejsze)
J. Culler, Teoria literatury, tłum. M. Bassaj, Poznań 1998.
oraz inne opracowania lub teksty źródłowe wskazane przez wykładowcę.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: