Literatura włoska na tle literatur europejskich 3321-Z1LW
Wykład ma za zadanie przedstawić systematycznie wiedzę potrzebną do zaliczenia przedmiotu. Jego celem jest wprowadzenie studentów I roku w problematykę historycznoliteracką oraz komparatystyczną. Wykład przedstawia podstawową terminologię stosowaną w badaniach nad literaturą, zagadnienia periodyzacji, główne nurty i tendencje w literaturze włoskiej od początków jej istnienia do czasów współczesnych oraz ich specyfikę na tle innych literatur europejskich (ze szczególnym uwzględnieniem literatury polskiej) w ujęciu historycznym i problemowym. Omawiane będą następujące tematy:
- Początki literatur europejskich. Narodziny literatury włoskiej i kształtowanie się włoskiego języka literackiego.
- Literatura średniowieczna. "Trzy korony": Dante, Petrarka, Boccaccio; recepcja ich twórczości w Europie.
- Renesans. Oddziaływanie kultury i literatury włoskiej na inne kultury i literatury europejskie. Recepcja wybitnych dzieł renesansu włoskiego w Polsce.
- Barok włoski i europejski.
- Oświecenie we Włoszech a oświecenie we Francji, Anglii, Niemczech i Polsce.
-. Romantyzm włoski a romantyzm w innych krajach europejskich. Włoskie inspiracje polskich romantyków.
- Literatura włoska drugiej połowy XIX w. a inne literatury europejskie. Naturalizm, pozytywizm, weryzm.
Literatura włoska XX w. Periodyzacja. Kierunki i tendencje.
Obecność literatury włoskiej w Polsce w XX w.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student rozumie pojęcie periodyzacji literackiej. Umie przedstawić zarys rozwoju literatury włoskiej od jej początków do dziś. Zna i definiuje epoki literackie, podstawowe nurty, tendencje i problemy, umie wymienić nazwiska najwybitniejszych pisarzy, tytuły ich najważniejszych utworów oraz potrafi dokonać ogólnej charakterystyki ich twórczości. Potrafi usytuować te zjawiska w kontekście kultury europejskiej i na tle rozwoju innych literatur. Umie przedstawić zarys polsko-włoskich powiązań kulturalnych na przestrzeni dziejów i podstawowe fakty z dziedziny recepcji literatury włoskiej w Polsce od renesansu do czasów współczesnych.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny w dwóch częściach, złożony z dwóch testów kontrolnych:: po I i po II semestrze. Aby zaliczyć test, należy udzielić min. 60% poprawnych odpowiedzi. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną wyników obu testów. Osoby, które nie zaliczą I części egzaminu nie będą dopuszczone do II części.
Literatura
- K. Żaboklicki, Historia literatury włoskiej, PWN, Warszawa 2008
- Literatura Europy. Historia literatury europejskiej, pod red.A. Benoit-Dusausoy i G. Fontaine’a, słowo/obraz/terytoria, Gdańsk 2009
- opracowania i teksty źródłowe wskazane podczas wykładów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: