Literatura włoska na tle literatur europejskich 3321-4B2LW1
Semestr I:
1. Początki literatur europejskich. Pierwsze zabytki piśmiennictwa włoskiego. Początki literatury włoskiej i kształtowanie się włoskiego języka literackiego.
2. Literatura średniowieczna. Zagadnienia periodyzacji. Formy liryki włoskiej i ich wpływ na kształtowanie się poezji europejskiej. "Trzy korony": Dante, Petrarka, Boccaccio i recepcja ich twórczości w Europie.
3. Renesans. Periodyzacja. Przedstawiciele. Oddziaływanie kultury i literatury włoskiej na inne kultury i literatury europejskie. Recepcja wybitnych dzieł renesansu włoskiego w Polsce i na zachodzie Europy. Podróże artystów i pisarzy włoskich po Europie. Literaci, filozofowie, architekci i artyści włoscy w Polsce (Kallimach, Bernardo Morando i in.).
4. Barok włoski i europejski. Włoskie inspiracje polskich poetów barokowych.
5. Oświecenie we Włoszech a oświecenie we Francji, Anglii, Niemczech i Polsce. Główne ośrodki i przedstawiciele włoskiego oświecenia.
6. Romantyzm włoski a romantyzmy europejskie (Niemcy, Anglia, Francja, Polska). Główni przedstawiciele i motywy literackie. Wątki patriotyczne w romantyzmie włoskim i polskim. Włoskie inspiracje polskich romantyków.
Semestr II:
7. Weryzm we Włoszech a naturalizm we Francji i pozytywizm w Polsce.
8. Dekadentyzm włoski. D'Annunzio: życie jako dzieło sztuki. Trzy wizje teatru: Wagner, D'Anunzio, Wyspiański. Recepcja twórczości D'Annunzia w Polsce.
9. Początek XX w. Italo Svevo i Luigi Pirandello. Futuryzm. Wpływ futuryzmu włoskiego na polską awangardę okresu międzywojennego. Wątki włoskie w życiu i twórczości Stefana Żeromskiego i Marii Konopnickiej.
10. Między wojnami: literatura czasów faszyzmu. Tendencje, przedstawiciele, programy literackie. Organizacja życia kulturalnego i literackiego.
11. Neorealizm w literaturze włoskiej. Przedstawiciele, tematyka, poetyka. Powinowactwa i różnice między neorealizmem włoskim a realizmem socjalistycznym w Polsce i Europie wschodniej.
12. Od lat sześćdziesiątych XX w. do dziś. Próba periodyzacji. Pokolenia literackie. Najwybitniejsi pisarze i najciekawsze zjawiska literackie. Geografia literacka Włoch. Obraz Polski w literaturze włoskiej XX w. Włochy w twórczości J. Iwaszkiewicza i G. Herlinga Grudzińskiego. Obecność współczesnej literatury włoskiej w Polsce, tłumacze i przekłady.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Dzieje literatur europejskich pod red. W. Floryana, t. I - III, PWN, Warszawa 1977-1989
Historia literatury włoskiej pod red. P.Salwy, tom I i II, Semper, Warszawa 1997 i nast.
Historia literatury włoskiej XX wieku pod red. J. Ugniewskiej, PWN, Warszawa 2001
oraz opracowania szczegółowe , dotyczące tematów poszczególnych zajęć, proponowane podczas wykładów
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: