Praktyczna nauka języka fińskiego II rok - słownictwo 3320-ZMF3C-JFSL
W ramach przedmiotu omawiane jest słownictwo specjalistyczne z różnych dziedzin, takich jak nauka, prawo, technika i ekonomia. Nacisk położony jest na praktyczną analizę cech tekstów fachowych z omawianych dziedzin oraz występującej w nich leksyki. Zajęcia obejmują analizę tekstu i różnorodne ćwiczenia leksykalne.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student opanowuje podstawowe pojęcia z zakresu terminologii. Rozpoznaje w tekście fińskie terminy z różnych dziedzin życia i potrafi się nimi posługiwać. Zna zasady tworzenia terminów i potrafi wskazać relacje semantyczne między nimi. Zdobywa praktyczne umiejętności w zakresie korzystania z różnych źródeł leksykograficznych.
Kryteria oceniania
zaliczenie na ocenę
egzamin
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Grucza S. 2008: Lingwistyka języków specjalistycznych, Euro-Edukacja, Warszawa.
Lukszyn J., Zmarzer W. 2006: Teoretyczne podstawy terminologii, KJS. Warszawa.
Piehl, A. & Vihonen, I. (red.) 2006: Vuosikymmen EU-suomea. Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksen julkaisuja 142. Helsinki: Kotimaisten kielten tutkimuskeskus.
Tyysteri, L. 2009: Erikoiskielen yhdyssanojen rakenne erikoiskielen erityisluonteen kuvaajana. Turun yliopisto.
Wojan, K. 2012: Polsko-fiński tezaurus tematyczny. Część 1. / Puolonais-suomalainen asiasanasto. Osa I. Gdańsk; Sopot : Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
Wybrane artykuły z Kielikello i Terminfo zostaną podane na zajęciach.
http://tieteentermipankki.fi/
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: