Historia Finlandii I 3320-ZLF12W-HF1
Kurs poświęcony jest historii Finlandii — terytorium, jego mieszkańców i form państwowości. W ujęciu chronologicznym kurs obejmuje okres prehistoryczny i wczesne średniowiecze, okres przynależności do Szwecji, okres związku z Rosją (Wielkie Księstwo Finlandii), powstanie i rozwój suwerennego państwa fińskiego w XX w., II wojnę światową, okres zimnowojenny, integrację europejską. Omówione zostaną najważniejsze procesy społeczne i kulturowe i polityczne w dziejach Finlandii: najstarsze osadnictwo i formowanie wspólnot etnicznych; przemiany kultury materialnej i duchowej, stosunki etniczne i językowe, procesy narodotwórcze w wieku XIX, formowanie instytucji państwowych, konflikty społeczne i polityczne, rozwój gospodarczy, losy kraju podczas obu wojen światowych i w okresie tzw. finlandyzacji. Sporo uwagi poświęcone zostanie związkom Finlandii z otaczającymi ją krajami — Skandynawią (zwłaszcza Szwecją), obszarem nadbałtyckim i Rosją, a także analogii i różnic wobec historii Polski.
Dzieje Finlandii w okresie prehistorycznym, średniowiecza; następnie w czasach związku ze Szwecją; w okresie unii z Rosją i funkcjonowania Wielkiego Księstwa Finlandii; w XX wieku: utworzenie niepodległej republiki, wojna domowa, Finlandia w czasach II wojny światowej. Równolegle prowadzone są wątki dziejów politycznych, społecznych i kulturowych; istotne jest pokazanie dziejów Finlandii na tle historii Skandynawii oraz Europy oraz pokazanie analogii do dziejów Polski i związków z Polską.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student
• potrafi wskazać i scharakteryzować najważniejsze procesy polityczne, społeczne i kulturowe w historii Finlandii;
• zna ich poprawną chronologię;
• potrafi wskazać najważniejsze związki historyczne Finlandii z krajami sąsiednimi;
• umie korzystać z opracowań historycznych;
• umie połączyć informacje o historii Finlandii z szerszym kontekstem wcześniej nabytej wiedzy historycznej, także dotyczącej dziejów Polski.
Student
• zna i rozumie elementarne zjawiska zachodzące w obszarach literatury, kultury i historii oraz elementarną terminologię używaną w opisie literatury, kultury i historii oraz rozumie jej źródła oraz zastosowania (K_W05)
• ma uporządkowaną wiedzę z zakresu historii literatury fińskiej, potrafi ją odnieść do procesów i faktów z historii Finlandii w kontekście europejskim (K_W07)
• potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje kompetencje badawcze kierując się wskazówkami opiekuna naukowego (K_U13)
• ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Finlandii (K_K06)
Kryteria oceniania
Obecność na wykładzie jest zalecana, ale nie podlega ocenie.
Ocena wystawiana jest na podstawie pisemnego egzaminu końcowego (materiał z obu semestrów — zaliczenie wymaga uzyskania min. 60% punktów).
Literatura
Tadeusz Cieślak, Historia Finlandii. Wrocław 1983.
Wolfgang Froese, Historia państw i narodów Morza Bałtyckiego. Przeł. Maciej Dorma i in. Warszawa 2007.
Osmo Jussila, Seppo Hentilä, Jukka Nevakivi, Historia polityczna Finlandii 1809-1999, przeł. Bożena Kojro. Kraków 2001.
Matti Klinge, , Krótka historia Finlandii. Przeł. Jarosław Suchoples. Helsinki 1997.
Henrik Meinander, History of Finland. Transl. by Tom Geddes. London 2011.
Michael North, Historia Bałtyku. Przeł. Adam Peszke. Warszawa 2018.
Łucja Okulicz-Kozaryn,. Finowie Zachodni. Warszawa 1993.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: