Historia literatury węgierskiej II 3320-LHLW34C
Ćwiczenia są komplementarne w stosunku do wykładu z tego przedmiotu. Celem zajęć jest przekazanie studentom wiedzy o historii literatury węgierskiej, zwłaszcza baroku i oświecenia, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki omawianych okresów literackich, sylwetek najwybitniejszych twórców i dzieł. Poprzez lekturę i analizę polskich przekładów węgierskich tekstów literackich z epoki baroku i oświecenia studenci na konkretnych przykładach poznają specyfikę poszczególnych epok literackich. Ponadto wspólna lektura i analiza tekstów ma na celu opanowanie umiejętności pracy nad tekstem i przybliżenie studentom specjalistycznej terminologii, w tym również węgierskiej.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
W cyklu 2023L: w sali | Ogólnie: mieszany: w sali i zdalnie | W cyklu 2024L: w sali |
Efekty kształcenia
Absolwent zna i rozumie:
• najważniejsze zjawiska zachodzące w obszarach literatury, kultury i historii oraz elementarną terminologię używaną w opisie literatury, kultury i historii oraz rozumie jej źródła oraz zastosowania (K_W05)
• w sposób usystematyzowany metodologię badań nad literaturą i kierunki badań w literaturoznawstwie (K_W06)
• specyfikę i złożoność historii literatury węgierskiej, a wiedzę w tym zakresie potrafi odnieść do procesów i faktów z historii Węgier w kontekście europejskim (K_W07)
Absolwent potrafi:
• rozpoznać różne rodzaje wytworów kultury (literatura, sztuka) oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod (K_U03)
• z wykorzystaniem różnych źródeł i sposobów - wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację niezbędną do udziału w zajęciach (K_U04)
• wykorzystać umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników w zakresie niezbędnym do udziału w dyskusji na zajęciach i przygotowania własnych prac (K_U05)
• stosować merytoryczne argumentowanie, z wykorzystaniem poglądów innych autorów oraz potrafi formułować wnioski (K_U06)
• i samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje kompetencje badawcze kierując się wskazówkami opiekuna naukowego (K_U13)
Kryteria oceniania
- kontrola obecności
- ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność dyskusyjna)
- zaliczenie pisemne w formie testu po każdym semestrze
Zaliczenie na ocenę.
Forma zdalna:
- kontrola obecności
- ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność dyskusyjna)
- zaliczenie pisemne w formie zdalnej
Praktyki zawodowe
-
Literatura
- Antologia poezji węgierskiej, (wybór) I. Csapláros, G. Kerényi, A. Sieroszewski, PIW, Warszawa 1975: Miklós Zrínyi, István Gyöngyösi, Poezja anonimowa, Kata Szidónia Petrőczy, Ferenc Faludi, Lőrinc Orczy, Dávid Baróti Szabó, György Bessenyei, Benedek Virág, Pál Ányos, Ferenc Kazinczy, János Batsányi, Mihály Fazekas, Sándor Kisfaludy, Mihály Csokonai Vitéz, Dániel Berzsenyi
- Panteon literatury wszechświatowej. Węgry, Warszawa 1921: Miklós Zrínyi, István Gyöngyösi, Péter Pázmány
- Franciszek II Rakoczy: Pamiętniki, Wyznania, Warszawa 1988; Wiersze (István Csapláros, Kocham twój kraj, Kraków 1971)
PODRĘCZNIKI:
- T. Klaniczay, J. Szauder, M. Szabolcsi, Historia literatury węgierskiej. Zarys, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966, s. 5-41.
- Literatura węgierska [w:] Dzieje literatur europejskich 3/2, s. 393-410.
- J. Snopek, Węgry. Zarys dziejów i kultury, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2002, s. 7-120.
Uwagi
W cyklu 2023L:
|
W cyklu 2024L:
|
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: