Historia literatury węgierskiej II 3320-HLW4
Wykład przedstawia każdą kolejną epokę w kontekście kultury europejskiej, akcentując jej wpływ na kulturę i literaturę węgierską. Przez pryzmat życia i twórczości najwybitniejszych pisarzy ukazuje specyfikę literatury węgierskiej, odwołując się przede wszystkim do tekstów dostępnych w polskim przekładzie. Teksty te są szczegółowo analizowane w ramach ćwiczeń.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu wykładu oraz związanych z nim ćwiczeń, przewidzianych w programie II roku studiów I stopnia w Katedrze Hungarystyki UW, student orientuje się w trendach i zjawiskach określających rozwój literatury węgierskiej od zarania po koniec epoki oświecenia; przedstawia najważniejsze aspekty dorobku pisarzy węgierskich, analizuje ich utwory dostępne w polskim tłumaczeniu, rozpoznaje i objaśnia gatunki literackie, operuje terminami literackimi, w niezbędnym zakresie również węgierskimi, identyfikuje kanon cytatów z danej epoki.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny sprawdzający znajomość materiału podanego w toku wykładu oraz towarzyszących mu lektur.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
T.Klaniczay, J.Szauder, M.Szabolcsi: Historia literatury węgierskiej. Zarys, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966
J.Snopek: Węgry. Zarys dziejów i kultury, Warszawa 2002
Antologia poezji węgierskiej, PIW, Warszawa 1975
A.Lange i A.Tom: Panteon literatury wszechświatowej. Węgry, Warszawa 1921
Mały słownik pisarzy węgierskich, Warszawa 1972
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: