Polonia w Argentynie 3305-PA-U
Migracje z Polski do Ameryki Łacińskiej w XIX i XX wieku należały do najważniejszych polskich ruchów migracyjnych. Wzmacniane kolejnymi falami w wieku XX; ostatnia w efekcie II wojny światowej, doprowadziły do powstania liczących się centrów polonijnych, przede wszystkim w Argentynie i Brazylii. Istniejące od ponad stu lat ośrodki polonijne podlegały i podlegają ewolucji. Poznanie historii ich powstania i przemian jest istotne dla zrozumienia Polonii w dniu dzisiejszym. Do tego niezbędnym jest poznanie procesów migracyjnych z ziem polskich do Argentyny w XIX i XX wieku. Powstawanie i rozwój centrów polonijnych, zarówno miejskich jak w Buenos Aires, Córdobie czy Rosario, jak też i typowo rolniczych jak Misiones. Przemiany polityki imigracyjnej Argentyny, jak i emigracyjnej okresu zaborów i Polski Niepodległej pozostaje ważnym elementem kształtującym kształt grupy emigracyjnej. Problemy asymilacji i tożsamości migrantów, tj. bagażu kulturowego z jakim przybyli do Argentyny, jak przebiegał proces utraty jednych, przetwarzania innych i uzyskiwanie nowych elementów kultury jest jednym z najważniejszych. Równie ważnym jest poznanie roli Polonii w życiu społecznym kraju osiedlenia, w tym przypadku w Argentynie, oraz stosunku Polonia do problemów kraju pochodzenia. Wszystko to po to by zdefinciować dzisiejsza Polonie. To wszystko można będzie uzyskać poprzez realizację nastepujacych blokó1) tematycznych: 1. Argentyna, jako kraj imigracyjny (imigracji masowej XIX i XX w.) Migracje docierające do Argdentyny, ich periodyzacja i charakterystyka. 2. Emigracja z ziem polskich do Argentyny, od pierwszych informacji o La Placie do imigracji masowej. Emigracja masowa z ziem polskich do Argentyny– wielkość i charakterystyka. Powstawanie najważniejszych skupisk polonijnych na obszarze Argentyny. Problem tożsamości grupy etnicznej i kulturowej. 3. Polonia argentyńska wobec kraju osiedlenia. Polityka Argentyny wobec imigrantów tamże. Polacy w kulturze i gospodarce argentyńskiej.. Polonia wobec spraw Kraju pochodzenia. Polonia pomost czy przeszkoda w relacjach międzypaństwowych. 4. Praca na źródłach archiwalnych dotyczących Polonii w Argentynie.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wiedza: - K_W03 zna elementarną terminologię używana w opisie języka, literatury, historii, filozofii, rozumie jej źródła oraz zastosowania
- K_W04 ma elementarną wiedzę o metodologii nadań nad literaturą, kulturą, historią i językiem.
- K_W08 ma podstawową wiedzę z zakresu historii kultury Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej
- K_W09 Ma podstawową wiedze o procesach i faktach z historii Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej w kontekście historii światowej
Umiejętności: - K_U02 posiada podstawowe umiejętności badawcze obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentacje wyników w zakresie językoznawstwa, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, filozofii i historii.
- K_U04 potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami właściwymi dla językoznawstwa, literaturoznawstwa, filozofii i historii w typowych sytuacjach profesjonalnych.
- K_U08 posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych w języku polskim i hiszpańskim dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł.
Kompetencje społeczne: K_K01 rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.
- K_K06 ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego studiowanego regionu, kraju, świata.
- K-K07 potrafi aktywnie włączyć się w w uczestnictwo w kulturze studiowanego regionu, korzystając z różnych mediów i form.
- K_K08 ma nawyk śledzenia współczesnych procesów i zjawisk zachodzacych w jezyku, kulturze i literaturze Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej
Kryteria oceniania
Poza obecnością na zajęciach, planowane jest sprawdzenie wiedzy na drodze kolokwium pisemnego, zawierającego elementy testu zarówno zamkniętego, jak i szerszej wypowiedzi na określone pytania. W przypadku dwóch nieobecności kryterium oceny będzie musiało być poszerzone o przygotowanie dodatkowej niewielkiej pracy, również z zakresu zajęć specjalizacyjnych.
Literatura
Dzieje Polonii w Ameryce Łacińskiej, pod red. M. Kuli, Wrocław 1983, Ossolineum
Biernat Carolina: ¿Buenos o útiles? La política inmigratoria del peronismo, Buenos Aires, 2007
Bjerg María: Historia de la inmigración en la Argentina, Buenos Aires 2009.
Bjerg María: El viaje de los niños. Inmigración, infancia y memoria en la Argentina de la Segunda Posguerra, Buenos Aires 202.
Inmigración y colonización. Los debates parlamentarios en el siglo XIX. Selección y estudio preliminar de Mariana A.Pérez, Buenos Aires 2012.
Villavicenc ia Susana (editora): Los contornos de la ciudadanía. Nacionales y extranjeros en la Argentina del centenario. Buenos Aires 2003.
Ciawłowski Emil: Polonia argentyńska w latach 1939-1989, “Studia Polonijne” T.13:1990, s.237-250.
Garztecki Stanisław: Prasa polonijna w Argentynie, “Zeszyty Prasoznawcze” 1963, nr.1/3, s.152-164.
Gombrowicz Witold: Wspomnienia polskie; Wędrówki po Argentynie. Komentarz Jan Kott – Autobiografia młodego pisarza; Zofia Chądzyńska – Witold Gombrowicz w Argentynie. Kraków 1999, Wydaw. Literackie, ss.338.
Krasicki Marek: Polska “akcja kolonialna” w Ameryce Łacińskiej w latach 1929-1935, “Dzieje najnowsze” 1977, nr.4, s.3-20.
Mazurek Jerzy: Kraj a emigracja, Warszawa 2006.
Polonia argentyńska w piśmiennictwie polskim. Antologia. Wstęp, wybór i opracowanie: Marta Bryszewska, Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek, Buenos Aires-Warszawa 2004.
Polonia w Ameryce Łacińskiej, redakcja naukowa Zbigniew Dobosiewicz, Waldemar Rómmel, Lublin 1977, Wydawnictwo Lubelskie.
Pyzik Stanisław: Los polacos en la República Argentina y América del Sur, Buenos Aires, 1966
Radomski Jerzy Adam: Z dziejów Polonii w prowincji Mendoza w Argentynie, “Przegląd Polonijny” 1985, z.4, s.79-82, Sum.
Los Ucranianos en la Argentina. Introducción u notas de Ryszard Stemplowski, “Estudios Latinoamericanos” t.3:1972 s.289-302.
Bartolome Leopoldo J.; Łukasz Danuta; Stemplowski Ryszard: Słowianie w argentyńskim Misiones 1897-1977, zbiór studiów, pod red. Ryszarda Stemplowskiego.. Warszawa 1991.
Seria: Migracje i Społeczeństwo,
Czasopismo: Przegląd Polonijny
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: