Literatura w kulturze hiszpańskiej dla specjalizacji B 3305-M-LKH3
I.Średniowiecze.Ogólna charakterystyka okresu średniowiecza.Początki poezji:żonglerzy,klerkowie i trubadurzy."Pieśń o moim Cydzie" i epopeja kastylijska.Poezja uczona i początki prozy:od Bercea do Alfonsa X Mądrego.Infant Don Juan Manuel i rozwój prozy.Ludowa kultura śmiechu,karnawalizacja,moralizatorstwo i liryka w "Księdze dobrej miłości"Juana Ruiza,Archiprezbitera z Hity.Proza historyczna i satyryczno-dydaktyczna (Kanclerz Ayala i Archiprezbiter z Talavery).Dworska poezja kastylijska w XV w.: twórczość Juana de Meny, markiza de Santillana i Jorgego Manrique."Romancero": romance tradycyjne i historyczne.Stosunek "romancero" do tradycji epickiej.Powieść sentymentalna i rycerska.Teatr średniowieczny. Między średniowieczem a renesansem:"Celestyna" Fernanda de Rojasa.II.Renesans. Cechy charakterystyczne literatury i kultury renesansu.Liryka renesansowa.Walka między zwolennikami szkoły "włoskiej" a szkoły" kastylijskiej".Główni przedstawiciele:Garcilaso de la Vega,Boscan,Herrera.Narodziny powieści hiszpańskiej.Gatunki powieściowe w literaturze hiszpańskiej:powieść rycerska,pasterska,mauretańska,bizantyńska.Powieść łotrzykowska:"Łazik z Tormesu".Literatura ascetyczna i mistyczna (Fray Luis de Granada,Fray Luis de León,św.Teresa,św.Jan od Krzyża).Teatr renesansowy.III.Barok.Ogólna charakterystyka hiszpańskiego baroku.Proza barokowa: Cervantes i pierwsza powieść nowożytna: "Don Kichot".Analiza powieści i jej interpretacje.Nowelistyka Cervantesowska: "Nowele przykładne".Barokowa powieść łotrzykowska: "Guzman de Alfarache" Mateo Alemana. Inne powieści łotrzykowskie.Proza satyryczno-burleskowa:"Sny" Quevedy.Proza doktrynalna: konceptyzm Graciana.Poezja barokowa: kultyzm i konceptyzm.Nowa poezja liryczna:Góngora i jego wielkie poematy:"Fabula de Polifemo y Galatea" i "Soledades".Liryka ludowa (romance) i liryka uczona (sonety) Lopego de Vega.Poezja egzystencjalna,moralna i religijna Quevedy.Jego poezja satyryczna.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student powinien znać najważniejsze kierunki i prądy literatury i kultury hiszpańskiej od czasów średniowiecza do epoki baroku (proza i poezja) w kontekście historycznym,społeczno-ekonomicznym.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny.
Praktyki zawodowe
nie są przewidziane.
Literatura
Baczyńska,B.'"Historia literatury hiszpańskiej",PWN,Warszawa 2014.
Garcia López,J.."Historia de la literatura espańola",Ed.Vicens-Vives,Barcelona 1973.
Pedraza,F. y Rodriguez Caceres,M.,"Manual de literatura espańola",t.I,II,III,Cenlit Ediciones,Tafalla (Navarra) 1981.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: