Literatura Hiszpanii III 3305-LH3-21W
Celem zajęć jest przybliżenie ważnych trendów, pisarzy i pisarek oraz tekstów literackich Hiszpanii końca XX i początku XXI wieku. Zajęcia koncentrują się na analizie i interpretacji dzieł (lub ich fragmentów) podanych w programie kursu oraz wyszczególnionych w spisie lektur. Zwraca się uwagę na ich wyjątkowość, wkład w rozwój literatury hiszpańskiej (często także kina) oraz na tradycję, do której się odwołują. Analiza tekstów w całości lub ich fragmentów zaproponowanych do lektury prowadzona będzie w różnych ujęciach, uwzględniając podstawowe elementy analizy literaturoznawczej i kulturoznawczej, co ma na celu rozwinięcie kompetencji krytycznoliterackich osób studenckich. Zwraca się uwagę na historyczny, literacki, kulturowy i społeczny kontekst omawianych dzieł. Pozwoli to nie tylko na uzupełnienie perspektywy analitycznej, lecz także na orientację osób studenckich w różnorodnej gamie zjawisk literatury hiszpańskiej: kierunków, nurtów, tendencji i pokoleń literackich.
Zajęcia składać się będą z krótkiego wstępu i dyskusji na temat wybranych dzieł (lub ich fragmentów). Przygotowanie do zajęć polega na przeczytaniu pełnego tekstu lub fragmentów (wyszczególnione w literaturze przedmiotu). Osoby studenckie zaproszeni zostaną do współorganizowania pracy w ramach przedmiotu, wybierając teksty krytyczne na temat omawianych dzieł, cytaty do wspólnej lektury oraz przygotowując definicje kluczowych terminów literackich.
Szczegółowy program kursu dostępny jest w sekcji o zajęciach w konkretnym cyklu dydaktycznym.
W cyklu 2024L:
Program kursu: 1. Wprowadzenie. |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: osoba studencka zna i rozumie: podstawowe metody analizy hiszpańskich tekstów literackich, które charakteryzują się zróżnicowanymi rejestrami oraz stylami; podstawową terminologię z zakresu analizy tekstów literackich, obejmujące poezję, epikę i dramat hiszpański; w sposób usystematyzowany historię literatury hiszpańskiej (tendencje, prądy danej epoki, głównych autorów oraz ich twórczość) od końca XX wieku do początku wieku XXI; w sposób podstawowy powiązania literatury hiszpańskiej (poezji, epiki oraz dramatu) z procesami historyczno-kulturowymi, w tym zjawiskami kultury postnowoczesnej (K_W02, K_W03, K_W04, K_W05)
Umiejętności : osoba studencka czytać ze zrozumieniem różne rodzaje tekstów literackich; przedstawić własne poglądy, opinie, dyskutować na temat hiszpańskich utworów literackich; rozpoznawać różne rodzaje hiszpańskich tekstów literackich (poezja, epika, dramat), umiejscowić je w kontekście zjawisk kultury postnowoczesnej oraz przeprowadzić ich analizę z użyciem podstawowej terminologii i właściwych metod; samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności z wykorzystaniem odpowiednich źródeł z wybranych obszarów dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiów hispanistycznych (tekstów źródłowych, materiałów pomocniczych, opracowań monograficznych, itp.); napisać oraz zredagować pracę pisemną z zastosowaniem odpowiednich metod oraz właściwych źródeł z zakresu literaturoznawstwa i historii literatury hiszpańskiej na temat literatury hiszpańskiej końca XX i początku XXI wieku; przygotować komunikat, referat lub prezentację na zadany temat związany z literaturą hiszpańską końca XX i początku XXI wieku; posługiwać się podstawową terminologią z zakresu historii literatury hiszpańskiej oraz literaturoznawstwa (K_U01, K_U02, K_U03, K_U04, K_U05, K_U06, K_U07).
Komepetencje społeczne: Absolwent/ka jest gotów/owa do: krytycznej oceny własnej wiedzy i umiejętności, samodzielnej i autonomicznej pracy oraz rozumie potrzebę doskonalenia i uczenia się przez całe życie; planowania i organizacji pracy, przedsiębiorczości i współdziałania w zespole oraz przestrzegania zasad etyki zawodowej; aktywnego uczestnictwa w kulturze Hiszpanii korzystając z różnych form i mediów oraz do pracy w zespole pełniąc różne role; śledzenia współczesnych procesów i zjawisk zachodzących w kulturze i literaturze Hiszpanii (K_K01, K_K02, K_K03, K_K04)
Kryteria oceniania
Zaliczenie kursu na podstawie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego (ustnego) w sesji egzaminacyjnej. Szczegółowe informacje dot. egzaminu zostaną przedstawione na pierwszych zajęciach.
Dodatkowymi kryteriami wpływającymi na wysokość oceny będą: wygłoszenie komunikatu / referatu / przedstawienie prezentacji dotyczącej treści omawianych na zajęciach oraz aktywność na zajęciach.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest:
- uczestnictwo w zajęciach: zajęcia są obowiązkowe (dozwolone są maks. dwie nieusprawiedliwione nieobecności; powyżej dwóch nieobecności, usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych, zajęcia należy odrobić na dyżurze lub dodatkowym zadaniem);
- przygotowanie do zajęć i udział w dyskusji: systematyczna lektura zadanych tekstów (min. cztery powieści w całości + fragmenty pozostałych powieści uwzględnionych w programie, opowiadania, wybór wierszy), udział w debatach, analiza tekstów (indywidualna i grupowa).
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Literatura wyszczególniona w sekcji o zajęciach w konkretnym cyklu dydaktycznym.
W cyklu 2024L:
Wykaz literatury podstawowej: Obowiązkowo: min. cztery powieści w całości + fragmenty pozostałych powieści uwzględnionych w programie, opowiadania, wybór wierszy. Wykaz proponowanej literatury pomocniczej: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: