Fonetyka języka portugalskiego w wariancie europejskim II 3305-FPE-21
samogłoski (samogłoski zamknięte i otwarte nad którymi nie ma akcentu graficznego). Warianty Podział fonetyki na artykulacyjną, akustyczną i audytywną. Zasady klasyfikacji artykulacyjnej głosek; podział na spółgłoski, samogłoski, półsamogłoski. Międzynarodowy alfabet fonetyczny, wzmianka o innych alfabetach. Inwentarz głosek występujących w portugalskim brazylijskim. Krótkie omówienie różnic między wariantem europejskim a brazylijskim. Akcentuacja, w tym podział na akcent główny i poboczny. Funkcje miejsca akcentu. Podział teksu na sylaby ze wskazaniem różnic między portugalskim a polskim. Problemy wymowy wyrazów, w których ortografia nie wskazuje jednoznacznie na barwę regionalne europejskiej odmiany języka portugalskiego. Podstawowe informacje nt. fonologii. Opozycje fonologiczne: prywatywne, gradualne, ekwipolentne. Zagadnienia neutralizacji fonemów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W02 - podstawową terminologię nauk humanistycznych w dyscyplinach, w których prowadzony jest kierunek studiów, jej źródła, oraz zastosowania.
K_W03 - metodologię badań w dyscyplinach, w których prowadzony jest kierunek studiów.
K_W04 - miejsce studiów nad portugalskim obszarem językowym w systemie nauk humanistycznych oraz ich przedmiotowe i metodologiczne powiązania z innymi dyscyplinami naukowymi.
K_W06 - fenomeny z zakresu historii, historii literatury i kultury portugalskiego obszaru językowego.
K_U03 - stosować podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, w dyscyplinach, w których prowadzony jest kierunek studiów.
K_K02 - podnoszenia poziomu swojej wiedzy i umiejętności językowych w zakresie języka portugalskiego, ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, samooceny własnych kompetencji i doskonalenia umiejętności.
Kryteria oceniania
aktywność na zajęciach, oceny ze sprawdzianów, egzamin
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Mira Mateus, M. H., Aspectos da Fonologia Portuguesa, Lisboa, 1975
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: