Badania nad literaturą portugalską - tekst i kontekst II 3305-BLP2-1U
================================================== =
PRACA PAMIĘCI:
— O rekonstrukcję ontologiczną tożsamości Portugalii
================================================== =
-------------------------------------------------- ------------------------
I. Konfrontacja z wymiarem postkolonialnym
-------------------------------------------------- ------------------------
Postkolonialna analiza "Estado Novo" i wojny kolonialnej: kronika, pokuta indywidualna i zbiorowa; afirmacja powieści postmodernistycznej; fragmentacja tkanki narracyjnej; konstrukcja symulakrum i dekonstrukcja realnego; przeplatanie się tego, co biograficzne i fikcyjne; anamorfoza jako przepływ ekspresyjny; wszechstronność artykulacji różnych rejestrów językowych.
1. ANTONIO LOBO ANTUNES
a.. Os Cus de Judas (1979) – powieść
b. 4.º Livro de Crónicas (2011) – felietony
2. DULCE MARIA CARDOSO, O Retorno (2012) - powieść
================================================== = =============
II. Powrót do pamięci i tradycji: dialogi, diatryby i metamorfozy
================================================== = =============
Mowa zależna od czasów przeszłych i tradycji; współczesne metamorfozy tematów, form i symboli z portugalskiej i europejskiej tradycji literackiej; przegląd pisarstwa kobiecego w obronie kobiecości. Krzyżowanie się głosów i multiplikacja punktów widzenia w dyskursie literackim. Vieira Mendes – uduszenie społeczne i rodzinne, powtórzenie jako element strukturalizujący świat.
1. ANA LUÍSA AMARAL, A Génese do Amor (2005) - poezja
2. ADÍLIA LOPES, Capilé (2016) - poezja
3. JOSÉ MARIA VIEIRA MENDES, A Minha Mulher (2007) – teatr
W cyklu 2024L:
jaka w module stałym |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Ogólnie: seminaria magisterskie języki obce monograficzne fakultatywne | W cyklu 2024L: obowiązkowe monograficzne języki obce |
Tryb prowadzenia
Ogólnie: mieszany: w sali i zdalnie w sali | W cyklu 2024L: mieszany: w sali i zdalnie |
Efekty kształcenia
Absolwent zna i rozumie zaawansowaną terminologię krytyki literackiej, przedmioty i obszary badań obejmujące literaturę portugalską z okresu po 25 kwietnia i początku XXI wieku; zna i rozumie różne metodologie badawcze specyficzne dla krytyki literackiej i historii literatury, a także ich zaawansowaną terminologię; rozumie, na czym polega profesjonalna analiza procesów literackich i wie, jak przeprowadzić ją z analityczną głębią i językowym wyrafinowaniem; rozumie miejsce literaturoznawstwa portugalskiego w naukach humanistycznych i zdaje sobie sprawę z potrzeby podejścia interdyscyplinarnego; zna i rozumie zjawiska historyczne, kulturowe i literackie omawianych okresów; wie, jak umiejscowić badane teksty w ich kontekście politycznym i historycznym; rozumie powiązania kulturowe między Portugalią a Brazylią i ich przełożenie na współczesne życie kulturalne w krajach portugalskojęzycznych.
(K_W02, K_W03, K_W04, K_W05, K_W06, K_W08, K_W09)
Absolwent potrafi czytać ze zrozumieniem teksty dotyczące tematów i problemów związanych z literaturą portugalską po 25 kwietnia i na początku XXI wieku. Potrafi bronić własnego punktu widzenia i opinii w sposób teoretycznie świadomy, dyskutować i problematyzować w języku portugalskim tematy związane z literaturą portugalską, zarówno ustnie, jak i pisemnie, a także argumentować na podstawie punktów widzenia innych autorów i formułować wnioski; wie również, jak przeprowadzać analizy literackie, będąc w stanie wybrać najbardziej odpowiedni krytyczny / teoretyczny punkt widzenia dla dzieła i / lub przedmiotu swoich badań; umie posługiwać się zaawansowaną terminologią właściwą dla literaturoznawstwa, w formie pisemnej i ustnej, w ramach prezentacji wyników niezależnych badań/pracy/prezentacji; potrafi rozpoznać różne gatunki literackie, nawet w płynnych sytuacjach współczesności, i kontekstualizować teksty w odpowiednim okresie; posiada ugruntowane umiejętności badawcze, umie odróżnić istotne źródła i opracowania od informacji pozbawionych wartości naukowej; potrafi dyskutować w języku portugalskim ze specjalistami w dziedzinie literaturoznawstwa z obszaru luzofońskiego.
(K_U01, K_U03, K_U04, K_U05, K_U06, K_U07, K_U08)
Absolwent jest dobrze przygotowany do krytycznej oceny własnej wiedzy i umiejętności oraz rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju w duchu „uczenia się przez całe życie”; wchodzi w interakcje i komunikuje się ze społecznościami portugalskojęzycznymi oraz aktywnie uczestniczy w kulturze portugalskiej poprzez różne formy i media; jest przygotowany do śledzenia współczesnych procesów i zjawisk zachodzących w dziedzinie literatury, w obszarze języka portugalskiego, a także do przyjęcia odpowiedzialności za obronę dziedzictwa kulturowego obszaru językowego.
( K_K01, K_K02, K_K03, K_K06, K_K07, K_K08)
Kryteria oceniania
Studenci będą oceniani w następujący sposób:
a) 15% - Aktywny udział w zajęciach (dyskusja, analiza, problematyzacja).
b) 15% - prowadzenie dziennika lektur z bibliografią czynną i bierną.
c) 20% - Moderowanie dyskusji w klasie na temat/problem w oparciu o jedną z dzieł w sylabusie.
d) 50% - Napisanie krótkiego eseju (maks. 4000 słów, nie wliczając bibliografii) na temat/problem jednego z dzieł wymienionych w sylabusie.
Wymagana jest systematyczność i terminowość.
Studenci mają prawo do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności w skali semestru. Wymagana frekwencja to co najmniej 60%.
Ocena zostanie wystawiona na podstawie następującej skali:
100%–ocena 5!
92%–99% – ocena 5
85%–91% – ocena 4,5
77%–84% – ocena 4
71%–76% – ocena 3,5
60%–70 % – ocena 3
Poniżej 60% – ocena 2
Praktyki zawodowe
Tłumacz, krytyk literacki, badacz literatury, nauczyciel języka i literatury, redaktor, korektor, dziennikarz kulturalny.
Literatura
===============================
Bibliografia aktywna
===============================
AMARAL, Ana Luísa (2005) A Génese do Amor. Porto: Campo das Letras.
ANTUNES, António Lobo (1979) Os Cus de Judas. 7.ª ed., Lisboa: Vega.
______, (2011) Quatro Livro de Crónicas. 4.ª ed., Lisboa: Dom Quixote.
CARDOSO, Dulce Maria (2012) O Retorno. Lisboa: Tinta-da-China
LOPES, Adília (2021) Dobra. Porto: Assírio & Alvim.
VIEIRA MENDES, José Maria (2007) A Minha Mulher. Lisboa: Cotovia.
==================================
Bibliografia pasywna
==================================
AGUIAR E SILVA, Vítor Manuel de (1994) “O romance: história e sistema de um género literário” in Teoria da Literatura. 8.ª edição. Coimbra: Livraria Almedina.
GIL, José (2007) Portugal, Hoje – O Medo de Existir. Lisboa: Relógio D’Água.
GUIMARÃES, Fernando (2008) “Em direção ao fim do século” in A Poesia Portuguesa Contemporânea – do final dos anos 50 ao ano 2000. 3.ª edição. Porto: Edições Quasi, 129-144.
KALEWSKA, Anna (s/d) «A “Geração rasca” e o teatro de José Maria Vieira Mendes – o projeto de uma nova dramaturgia em Portugal?». Disponível online em https://www.academia.edu/2476995/JMVM
MAGALHÃES, Isabel Allegro de (2010) “Se fosse um intervalo, de Ana Luísa Amaral: um tempo de nervura/acesa_” in Revista Abril. Vol. 3, nº. 4. Universidade Federal Fluminense - http://www.uff.br/revistaabril/
MARTELO, Rosa Maria (2004) “Modernidade e senso comum” in Em Parte Incerta: estudos de poesia portuguesa moderna e contemporânea. Porto: Campo das Letras.
PITTA, Eduardo (2002) Comenda de Fogo. Lisboa: Círculo de Leitores.
PITTA, Eduardo (2010) Aula de Poesia. Lisboa: Quetzal.
REAL, Miguel (2012) O Romance Português Contemporâneo (1950 – 2010). Lisboa: Editorial Caminho.
SEIXO, Maria Alzira (2002) Os Romances de António Lobo Antunes. Lisboa: Dom Quixote.
VECCHI, Roberto e RUSSO, Vincenzo (orgs.) (2022) A Literatura Portuguesa — Modos de Ler. Tradução de Susana Rocha da Silva, Lisboa: glaciar.
W cyklu 2024L:
Jak w module stałym |
Uwagi
W cyklu 2024L:
W trakcie semestru, Student czyta, poznaje i przedstawia (pisemnie - mini-esej pdf 3 - 5 str., typowy format TNR, marginesy 2,5, interlinia 1,5, zgloszony w trakcie zajęć do wspólnego omówienia przez Uczestnikow) jedną (1) pracę magisterską obronioną na renomowanym Uniwersytecie Języka Portugalskiego (w kraju luzofońskim, ze zbiorów on-line) , mając na uwadze przydatność tejże do celów treściowych i przesłanek metodologicznych rozwijanych w swoim magisterium. Tolerancja nieusprawiedliwionych nieobecności: 3. Od 4-tej nieusprawiedliwionej nieobecności Student ma szansę zaliczenia eksternistycznego - w uzasadnionych przypadkach. Zamiar studiowania eksternistycznego (via Skype) należy zgłaszać na początku semestru. Wymagana jest znajomość i zastosowanie kanonów pracy naukowej - w jęz. portugalskim. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: