seminarium magisterskie I : Literatura francuska XIX i XX wieku w ujęciu komparatystycznym 3304-2D1W-SM-023
Celem seminarium jest przygotowanie uczestników do samodzielnego napisania pracy dyplomowej zgodnie z wymogami formalnymi i merytorycznymi, a także z zasadami ochrony własności intelektualnej. Na zajęciach studenci zapoznają się z najważniejszymi tekstami teoretyczno-metodologicznymi poświęconymi komparatystyce, które będą stanowić bazę dla analiz porównawczych wybranych utworów literatury francuskiej XIX-XXI wieku. W szczególności zostaną omówione następujące kwestie: z jakich perspektyw można badać obecność pewnych powtarzających się elementów znaczeniowych w literaturze (motywów, tematów, mitów), w jaki sposób funkcjonują one w tekście literackim, a także jakimi metodami można badać związki literatury z muzyką i z malarstwem. Studenci poznają też ogólne zasady pisania pracy magisterskiej, poszukiwania tekstów źródłowych i opracowań krytycznych oraz sporządzania bibliografii i przypisów. Pod koniec pierwszego roku seminarium dokonają wyboru zagadnienia, które będzie przedmiotem ich pracy magisterskiej. Zajęcia na drugim roku zostaną przeznaczone na pogłębianie wiedzy na temat wybranych narzędzi komparatystycznych i redagowanie – pod okiem prowadzącego – pracy dyplomowej.
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: Po ukończeniu seminarium student...
1. ... zna i rozumie:
- podstawowe terminy komparatystyczne, takie jak temat, motyw, mit (K_W04; K_W05)
- w zaawansowanym stopniu miejsce i znaczenie literaturoznawstwa w systemie nauk oraz ich specyfikę przedmiotową i metodologiczną (K_W01)
- w zaawansowanym stopniu zagadnienia gramatyczne, ortograficzne, leksykalne, semantyczne, fonologiczne i stylistyczne w zakresie języka francuskiego (K_W08)
2. ... potrafi:
- stosować podczas planowania badań podstawowe koncepcje teoretyczne z zakresu komparatystyki (K_U01)
- wykorzystywać w badaniach podstawowe umiejętności badawcze z zakresu komparatystyki (K_U02)
- samodzielnie analizować funkcjonowanie w tekście tematu, motywu, mitu przy użyciu narzędzi badawczych oferowanych przez komparatystykę (K_U02; K_U05; K_U06)
- przygotować pracę pisemną w języku francuskim, odwołując się do wiedzy zdobytej podczas seminarium (K_U06)
3. ... jest gotów do:
- krytycznej oceny własnej wiedzy i umiejętności (K_K01)
- aktywnego uczestnictwa w kulturze francuskiej i frankofońskiej, korzystając z różnych form i i mediów (K_K05)
- przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej oraz zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego (K_K06)
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia:
1. rok: aktywność i znajomość tekstów obowiązkowych na zajęciach, zaliczenie kolokwium (zakres: wiedza z zajęć i z lektur obowiązkowych), określenie zagadnienia będącego przedmiotem badań w pracy dyplomowej, przygotowanie ogólnego plany pracy i wstępnej bibliografii
2. rok: aktywność na zajęciach, złożenie pracy dyplomowej na temat związany z programem seminarium
Dopuszczalne są 2 nieobecności w semestrze.
Literatura
1. P. Brunel, C. Pichois, A.-M. Rousseau, Qu’est-ce que la littérature comparée, Paris, Armand Colin, 1983.
2. Y. Chevrel, La littérature comparée, Paris, PUF, (1989), 2009.
2. D.-H. Pageaux, La littérature générale et comparée, Paris, Armand Colin, 1994.
3. D. Souiller, La littérature comparée, Paris, PUF, 1997.
5. M.-C. Huet-Brichard, Littérature et mythe, Paris, 2001.
6. J.-L. Backès, Le Mythe dans les littératures d’Europe, Paris, Cerf, 2010.
7. Histoire de la littérature française du XIXe siècle, (dir. A. Vaillant, J.-P. Bertrand et Ph. Régnier), Rennes, Presses Universitaires de Rennes, 2007 (https://books.openedition.org/pur/188088).
8. Histoire de la littérature française du XXe siècle, (dir. M. Touret), Rennes, Presses Universitaires de Rennes, 2008 (https://books.openedition.org/pur/187840 et https://books.openedition.org/pur/187970).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: