Wybrane problemy badawcze w literaturoznawstwie 3304-2D1O-WPWL-056
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z niektórymi ważnymi pojęciami i teoriami stosowanymi w dzisiejszych naukach humanistycznych, w szczególności w literaturoznawstwie. W trakcie zajęć studenci będą omawiać i porównywać poszczególne koncepty badawcze, a następnie używać ich w praktyce. Za zgodą grupy w trakcie zajęć zostaną wykorzystane fragmenty tekstów w języku angielskim. Do celów porównawczych stosowane będzie podejście zwane analizą dyskursu.
Wybrane zagadnienia poruszane w trakcie zajęć:
1) Podstawowe założenia metodologii badań literackich+ rys historyczny
2) gender studies w literaturze
3) imagologia
4) studia postkolonialne (orientalizm, subaltern studies, hybrydalność, kłącze)
5) geokrytyka
6) ekokrytyka i animal studies
7) stylometria: korpusy i lingwistyka komputerowa w badaniach literackich
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
Student po zakończeniu zajęć :
1. K_W03 zna na poziomie rozszerzonym pojęcia i terminologię używane do opisu języka, literatury, metodyki nauczania języków obcych, rozumie ich usytuowanie w relacji do innych dziedzin humanistyki, a zwłaszcza potrafić określić związki współczesnej krytyki literackiej z naukami humanistycznymi i społecznymi
2. K_W05 ma pogłębioną wiedzę o metodologii badań nad językiem, literaturą i kulturą i potrafi wykazać się pogłębioną znajomością omawianych perspektyw badawczych (interdyscyplinarnych i literaturoznawczych)
3. K_U02 posiada pogłębione umiejętności badawcze, obejmujące analizę prac innych autorów, syntezę idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie niezbędnym do udziału w naukowej dyskusji i przygotowania własnych prac naukowych, a także umie definiować główne pojęcia obecne we współczesnych dyskursach teoretycznych i krytycznych
4. potrafi konfrontować różnorodne postulaty i koncepty badawcze oraz odmienne stanowiska metodologiczne
5. wykazuje się umiejętnością zastosowania wybranego podejścia lub metody krytycznej do analizy tekstów literackich
Kryteria oceniania
Metody oceniania
– obecność (tylko dwie nieobecności bez konsekwencji) i aktywność (zdefiniowana na pierwszych zajęciach), projekt (zdefiniowany na pierwszych zajęciach), test pisemny.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
Literatura
J. Butler, Trouble dans le genre, 2006
G. Deleuze, F. Guattari, Kafka. Pour une littérature mineure, 1975
J. Derrida, L’écriture et la différence, 1967
B. Westphal, La géocritique : réel, fiction, espace, 2007
E. Said, Orientalism, 1978
B. Ashcroft, G. Griffiths, H. Tiffin (ed), Key Concepts in Post-Colonial Studies, 1998
Garrard, Greg (ed.), The Oxford Handbook of Ecocriticism, 2014
Bettina Fisher-Starcke, Corpus Linguistics in Literary Analisis, 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: