Konwersatorium literaturoznawcze IIz/III z + p Komedia francuska i jej przemiany w XVII i XVIII w. 3304-1DZXW-KL-21
Celem konwersatorium jest zapoznanie słuchaczy z wybranymi komediami okresu baroku, klasycyzmu i oświecenia oraz zaobserwowanie przemian, które miały miejsce na przestrzeni dwóch stuleci w pojmowaniu i praktykowaniu tego gatunku. W programie znajdą się komedie znanych autorów (Corneille, Molier, Lesage, Marivaux…), ale także mniej znanych lub zupełnie nieznanych (np. Françoise Pascal). Zastanowimy się nad pojęciem komizmu, nad sposobami i strategiami poszczególnych autorów, które mają zapewnić sztuce sukces, a niekoniecznie publiczność rozśmieszyć. Sztuki będą omawiane również w szerszym kontekście epoki, w której powstały. Program i proponowane tytuły utworów zostaną podane w programie na początku zajęć.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu konwersatorium student:
- zna i rozumie: przemiany w komedii francuskiej XVII/XVIII wieku i metodologię badań literaturoznawczych, zna i rozumie omawiane pojęcia z zakresu teorii teatru i teksty sztuk teatralnych, które analizuje w szerokim kontekście nauk humanistycznych (K_W01, K_W04, K_W05, K_W09, K_W10, K_W12)
- potrafi: zanalizować tekst literacki odwołując się do poznanych ujęć literaturoznawczych, zredagować pracę poświęconą zadanemu zagadnieniu, posługiwać się językiem francuskim w mowie i w piśmie na odpowiednim poziomie i stosować uzyskaną wiedzę w podejmowanej aktywności zawodowej (K_U05, K_U06, K_U07, K_U08, K_U12)
- jest gotów do dbałości o francuskie dziedzictwo kulturowe i do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej oraz zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego (K_K04, K_K06)
Kryteria oceniania
Zaliczenie: 2 testy, praca pisemna i zaliczenie ustne.
Dopuszczone są 3 nieobecności, a w przypadku większej ilości nieobecności konieczne jest wykonanie dodatkowej pracy.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Program i lista lektur zostaną podane na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: