Konwersatorium literaturoznawcze Iz: Wybrane dzieła literatury francuskiej XVII i XVIII w. i ich kontekst historyczno-literacki 3304-1DZ1W-KL-011
Celem konwersatorium jest przedstawienie i analiza kilku francuskich utworów literackich powstałych w XVII i w XVIII wieku. Zaproponowane lektury będą obejmowały kilka z najbardziej znanych i uznanych dzieł takich pisarzy jak np. Molier, Racine, Wolter czy Marivaux. Omówienie lektur będzie poprzedzone wstępem dotyczącym kontekstu historyczno-literackiego, który pozwoli studentom na lepszą orientację w historii literatury obu epok. Konwersatorium ułatwia przygotowania do egzaminu z HLF XVII/XVIII w na II roku studiów. Zajęcia mają także w podstawowym zakresie przygotować studentów do samodzielnej pracy nad tekstem, jego rozumienia i interpretacji w kontekście epoki.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu konwersatorium student:
- zna i rozumie: wybrane teksty literackie XVII/XVIII wieku i metodologię badań literaturoznawczych, zna i rozumie omawiane pojęcia z zakresu teorii literatury i teksty literackie, które analizuje w szerokim kontekście nauk humanistycznych (K_W01, K_W04, K_W05, K_W09, K_W10, K_W12)
- potrafi: zanalizować tekst literacki odwołując się do poznanych ujęć literaturoznawczych, zredagować pracę poświęconą zadanemu zagadnieniu, posługiwać się językiem francuskim w mowie i w piśmie na odpowiednim poziomie i stosować uzyskaną wiedzę w podejmowanej aktywności zawodowej (K_U05, K_U06, K_U07, K_U08, K_U12)
- jest gotów do dbałości o francuskie dziedzictwo kulturowe i do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej oraz zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego (K_K04, K_K06)
Student powinien: 1. znać podstawowe kierunki literatury francuskiej XVII/XVIII w. 2. znać omawiane pojęcia i teksty, 3. umieć powiązać różne zjawiska literackie, 4. umieć przeprowadzić paralele między autorami i tekstami, 5. umieć samodzielnie zanalizować tekst literacki
Kryteria oceniania
Zaliczenie: aktywne uczestnictwo, 2 testy, praca pisemna i zaliczenie ustne.
Dopuszczone są 3 nieobecności, a w przypadku większej ilości nieobecności i małej aktywności na zajęciach konieczne może być wykonanie dodatkowej pracy.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
« Précis de la littérature française du XVIIe siècle », sous la direction de Jean Mesnard, Paris, Puf, 1990.
« Précis de la littérature française du XVIIIe siècle », sous la direction de Robert Mauzi, Paris, PUF, 1990
Tournand Jean-Claude, « Introduction à la vie littéraire du XVIIe siècle », Paris, Bordas, 1984, (Dunod, 1997, 3eme éd.).
Zuber Roger, Picciola Liliane, Lopez Denis, Bury Emmanuel, Littérature française au XVIIe siecle, coll. Premier cycle, Paris, Puf, 1992.
Lista lektur zostanie podana na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: