- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Konwersatorium literaturoznawcze I/IIp: Śnienie i życie. Fantastyka i realizm w literaturze francuskiej XIX wieku 3304-1DPXW-KL-028-OG
Na wstępie zaprezentowana zostanie charakterystyka romantyzmu jako pierwszego dziewiętnastowiecznego prądu estetycznego, w którym obok literatury zaangażowanej pojawia się twórczość przedstawiająca zjawiska nadprzyrodzone, odwołująca się do wyobraźni czytelnika i oniryczna.
Jako przykład utworu opisującego rzeczywistość i społeczeństwo epoki a jednocześnie eksploatującego motyw fantastyczny zostanie omówiona powieść Balzaka pt. "Jaszczur".
Przenikanie elementów fantastyki do świata przedstawionego w estetyce romantyzmu zostanie przedstawione na podstawie opowiadania P. Merimée oraz T. Gautier.
W celu zaprezentowania głównych założeń estetyki naturalizmu oraz technik narracyjnych wykorzystywanych przez naturalistów zostanie przeanalizowane opowiadanie Maupassanta "Baryłeczka" oraz inne wybrane opowiadanie ilustrujące charakter fantastyki u tego autora.
Analizę utworów utrzymanych w estetyce symbolizmu poprzedzi omówienie roli marzeń i eksplorowania pokładów podświadomości przez poetów tego okresu. Jako przykład tego rodzaju twórczości zostaną przedstawione wybrane utwory poetyckie Baudelaire’a, Rimbauda i Verlaine’a. Na koniec studenci zapoznają się z utworami prozatorskimi, które pod koniec XIX wieku wykazały ograniczenia literackiego realizmu poprzez wykorzystanie m.in. elementów fantastycznych ("Wera" A. Villiers de l’Isle-Adama).
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W04: student ma usystematyzowaną wiedzę o podstawowych procesach zachodzących w obszarach języka, literatury i kultury (umie dokonać ogólnej charakterystyki kierunków literackich XIX wieku)
K_W05: student ma elementarną wiedzę o metodologii badań nad językiem, literaturą i kulturą
K_W12: student ma wiedzę z zakresu kultury Francji oraz krajów francuskojęzycznych (umie ustalić chronologię kierunków literackich w XIX wieku)
K_U01: student potrafi korzystać z różnych źródeł i sposobów, tradycyjnych i nowoczesnych, aby wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację niezbędną do udziału w zajęciach (potrafi przygotować wystąpienie ustne czy pracę semestralną na zadany temat)
K_U02: posiada podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące analizę problemów badawczych, formułowanie hipotez, dobór metod badawczych, opracowanie i prezentację wyników w zakresie niezbędnym do udziału w dyskusji na zajęciach i przygotowania własnych prac z zakresu filologii romańskiej (potrafi dokonać analizy utworu literackiego pod kątem realizmu odwzorowania oraz obecności elementów fantastycznych (przestrzeń, postaci, narracja itp.))
K_U04: potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami właściwymi dla językoznawstwa i literaturoznawstwa (potrafi posługiwać się podstawową terminologią związaną z pojęciami realizmu i fantastyki)
K_K05: potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie i innych zadania
Kryteria oceniania
Obecność obowiązkowa, przygotowanie i aktywność na zajęciach, test(y), praca semestralna, ustne zaliczenie zadanych lektur
Literatura
J. Adamski, Historia literatury francuskiej – zarys, Wrocław 1989.
K. Dybeł, B. Marczuk, J. Prokop, Historia literatury francuskiej, Warszawa 2005.
J. Heistein, Historia literatury francuskiej: od początków do czasów najnowszych, Wrocław 1997.
Historie osobliwe i fantastyczne: nowela francuska od Cazotte'a do Apollinaire'a, wybór, wstęp i noty J. Parvi, Warszawa, 1975.
B. Mucha, Literatura francuska XIX wieku : wykłady o literaturze i kulturze europejskiej, Piotrków Trybunalski 2005.
J. Parvi, Rzeczywitość i fantazja – szkice o literaturze francuskiej XIX wieku, Warszawa 1989.
Literatura francuska, t. II, XIX i XX wiek, red. A. Adam, Warszawa 1980.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: