- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Konwersatorium literaturoznawcze I/II p - Człowiek, kultura i władza we współczesnej prozie frankofońskiej 3304-1DPXW-KL-025-OG
Celem zajęć będzie zapoznanie studentów z podstawowymi prądami intelektualnymi i estetycznymi wyrażającymi się we współczesnej prozie frankofońskiej. W ujęciu socjokrytycznym i postkolonialnym, zajęcia skupiać się będą na wykształceniu umiejętności analizy tekstów literackich z uwzględnieniem warunków społeczno-politycznych panujących na obszarach francuskojęzycznych, z których pochodzą omawiany teksty. W prowadzonych analizach podstawowymi osiami refleksji będzie człowiek i jego reprezentacja w tekście, społeczeństwo jako kulturowe ramy funkcjonowania jednostki oraz władza, rozumiana w wieloraki sposób – jako siła tradycji, rodziny, środowiska, świata polityki i ekonomii.
Obszar zwany Frankofonią (zapisywany dużą literą jako skrócona nazwa państw zrzeszonych w ramach Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, jak również małą literą, co sugeruje rozumienie pojęcia w kategoriach kulturowych) jest areną długoletnich napięć politycznych, społecznych i artystycznych, sięgających do kolonialnej przeszłości krajów go tworzących. Literatura tego obszaru, różnorodna i wielowątkowa, stara się dać wyraz różnym układom sił jakie łączą poszczególne jednostki ludzkie z ich środowiskiem społecznym oraz światem politycznych gier. Praca nad utworami pisarzy takich jak Jacques Roumain, Dany Laferrière, Lyonel Trouillot, Yannick Lahens (Haiti), Nicolas Dickner (Quebec), Tahar Ben Jelloun (Maroco), Frantz Fanon (Marynika/Algieria) pozwoli zapoznać studentów z tą wieloraką i wielowymiarową rzeczywistością jak również przedstawić możliwe tropy interpretacyjne utworów, wyczulając jednocześnie na estetyczne poszukiwania prozaików frankofońskich.
W cyklu 2024L:
Patrz informacje niezależnie od cyklu. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z zakresu kultury Francji oraz krajów francuskojęzycznych (K_W12); ma usystematyzowaną wiedzę o podstawowych procesach zachodzących w obszarach języka, literatury i kultury frankofońskiej (K_W04); potrafi korzystać z różnych źródeł i sposobów, tradycyjnych i nowoczesnych, aby wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację niezbędną do udziału w zajęciach (K_U01); potrafi rozpoznać różne rodzaje wytworów kultury (język, literatura, sztuka) oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod (K_U05); umie współpracować w grupie, rozwiązywać problemy w dyskusji i inicjować stosowne do sytuacji rozwiązania (K_K02); interesuje się współczesnymi procesami i zjawiskami zachodzącymi w życiu kulturalnym oraz w literaturze krajów frankofońskich (K_K09).
Kryteria oceniania
- prezentacja ustna
- semestralna praca pisemna
- ocena z egzaminu końcowego
- obecność i aktywność na zajęciach
Szczegóły dotyczące poszczególnych elementów zostaną ustalone na pierwszych zajęciach kursu.
Literatura
Alexis, Jacques Stephen, Romancero pod gwiazdami, przekład: Anna Jasińska, Maria Ziębina, Kraków Wydawnictwo literackie, 1975.
Ben Jelloun, Tahar, To oślepiające nieobecne światło, przekład: Małgorzata Szczurek, Kraków, Karakter, 2018.
Dickner, Nicolas, Nikolski, przekład: Magdalena Kamińska-Maurugeon, Warszawa Wydawnictwo Pauza, 2020.
Fanon, Frantz, Czarna skóra, białe maski, przekład: Urszula Kropiwiec, Kraków, Karakter, 2020.
Laferrière, Dany, Kraj bez kapelusza, przekład: Tomasz Surdykowski, Kraków, Karakter, 2011.
Lahens, Yannick, Błogie odwroty, przekład: Jacek Giszczak, Kraków, Karakter, 2018.
W cyklu 2024L:
Patrz informacje niezależnie od cyklu. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: