Konwersatorium literaturoznawcze - Przekraczanie granic we francuskiej literaturze średniowiecznej Ip/IIp 3304-1DPXW-KL-015
Konwersatorium poświęcone będzie analizie tematu granicy i jej przekraczania we francuskiej literaturze średniowiecznej. Weźmiemy pod uwagę wszelkie możliwe odsłony tego tematu, ukazujące zarówno granice dosłowne i materialne jak i symboliczne. Będziemy mieli okazję zastanowić się nad samym znaczeniem istnienia granicy i jej przekraczania dla kultury. Ze szczególną uwagą przyjrzymy się granicom istotnym dla określenia najważniejszych dziedzin średniowiecznej kultury i mentalności: pomiędzy światem realnym a magicznym, ludzkim a zwierzęcym, ziemskim a boskim, sacrum a profanum. Będziemy mówić o doświadczeniu mistycznym, o profanacji i transgresji, o przekraczaniu norm społecznych i obyczajowych oraz o towarzyszącym tym zjawiskom przemianom. Ujęcie tematyczne będzie powiązane z analizą formalną, dotyczącą przekraczania granic konwencji literackich przez omawianych autorów.
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- ma usystematyzowaną wiedzę o podstawowych procesach zachodzących w dziedzinie francuskiej literatury średniowiecznej
- ma elementarną wiedzę o metodologii badań nad literaturą średniowieczną
- umie samodzielnie zanalizować i zinterpretować tekst literacki,
- umie samodzielnie zredagować, poprawnie pod względem merytorycznym i językowym, krótki tekst na zadany temat z zakresu omawianych zagadnień,
- umie wypowiedzieć się w sposób zorganizowany na tematy dotyczące problematyki zajęć,
- umie korzystać z różnych źródeł i sposobów, w tym nowoczesnych technologii informacyjnych, aby wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację niezbędną do udziału w zajęciach.
Kryteria oceniania
- Ocena aktywności na zajęciach
- Sprawdziany
- Praca pisemna
- Zaliczenie ustne
Literatura
- Fabliaux
- Żywot Judasza
- Szaleństwo Tristana
- Jean Bodel, Pożegnanie
- Beatrix de Die, Bieris de Romans, wiersze
- Marguerite d'Oingt, Listy
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: