Konwersatorium literaturoznawcze - Kategoria czasu w literaturze francuskiej XX w. 3304-1DPXW-KL-002
Na zajęciach będzie mowa o kategorii czasu rozumianej jako aspekt konstrukcji utworu literackiego i aspekt jego zawartości fabularnej. Różne literaturoznawcze koncepcje czasu zostaną wykorzystane do analizy i interpretacji najbardziej znanych dzieł literatury francuskiej XX wieku (P. Valéry, G. Apollinaire, A. Jarry, J.-P. Sartre, S. Beckett, A. Gide, M. Proust, A. Camus, A. Robbe-Grillet, M. Butor, P. Modiano). W szczególności przedmiotem rozważań będą takie zagadnienia, jak: rodzaje literackich przeobrażeń czasu (anachronie – regresje i antycypacje, kondensacje, zatrzymania upływu czasu, wielokrotne przedstawianie tego samego odcinka czasu, zacieranie kolejności zdarzeń), bezpośrednie i pośrednie przedstawianie upływu czasu, związki czasu z przestrzenią (koncepcja chronotopu), cykliczność wydarzeń, mityczny wymiar czasu, pamięć i przypominanie sobie przeszłości oraz różne filozoficzne koncepcje czasu (m. in. czas obiektywny/subiektywny, ciągłość w czasie ludzkiej tożsamości), na których opierają się omawiane na zajęciach utwory literackie.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po pozytywnym zakończeniu zajęć student powinien:
1. znać literaturoznawcze koncepcje czasu
2. umieć porównywać sposoby funkcjonowania kategorii czasu w omówionych utworach literackich
3. umieć zastosować literaturoznawcze koncepcje czasu do samodzielnej analizy dowolnego utworu literackiego
Kryteria oceniania
Do zaliczenia zajęć konieczne jest przygotowanie pracy pisemnej i zaprezentowanie jej podczas zajęć oraz zaliczenie końcowego kolokwium. Można otrzymać punkty (dodawane do wyniku kolokwium) za aktywność na zajęciach.
Obowiązkowa jest uważna lektura tekstów omawianych podczas zajęć. Nieprzeczytanie tekstu przed zajęciami jest równoważne z nieobecnością.
Dopuszczalna liczba nieobecności: 2.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: