Praktyczna nauka języka niemieckiego 3302-PN3-Z
W ramach zajęć doskonalone i pogłębiane są sprawności i umiejętności osiągnięte na wcześniejszych latach studiów, w tym w szczególności czytanie i słuchanie tekstów ze zrozumieniem, umiejętność streszczania dłuższych tekstów oryginalnych, przeważnie prasowych z następujących obszarów tematycznych:
- polityka
- społeczeństwo
- gospodarka
- wiedza i nauka
- kultura
Rozwijana jest również umiejętność dyskusji z tezami zawartymi w tekstach, logiczna i poprawna językowo argumentacja, jak również prawidłowa budowa wypowiedzi zarówno ustnych, jak i pisemnych.
Integralną częścią zajęć jest gramatyka praktyczna obejmująca wybrane zagadnienia językowe, m.in.:
- Adjektivische und substantivische Deklination (Zusammenfassung und besondere Fälle)
- Präpositionen (insbesondere als Teile von Phraseologismen, wegen der Interferenz schwierige Fälle, Präpositionen bei Auflösung von Komposita, Präpositionen mit Genitiv/Dativ)
- Rektion des Verbs (III) (u.a. Verben mit mehreren Präpositionen), Substantivs (III) und Adjektivs (III)
- Konjunktiv II, Konjunktiv I
- Adverbialsätze (irreale Bedingungssätze, irreale Vergleichssätze, irreale Konsekutivsätze, Proportionalsätze, Temporalsätze, Modalsätze)
- (un)trennbar zusammengesetzte Verben
- Modalverben - objektiv und subjektiv gebraucht
- Zustands- und Vorgangspassiv
- Passivparaphrasen
- Nominalisierung
- Abweichungen von der üblichen Satzgliedstellung
- Satzkonstruktionen mit auβer dass, auβer wenn, es sei denn [, dass], geschweige denn; ganz zu schweigen von, gesetzt den Fall [, dass], je nachdem, kaum dass, lieberbesser ..., als dass, nur dass, vorausgesetzt [, dass]
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025Z: | W cyklu 2024Z: |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student:
- rozwinął wszystkie cztery sprawności językowe,
- potrafi dokonać analizy i syntezy tekstów, głównie prasowych, ale także literackich oraz naukowych,
- posiada zdolność do poprowadzenia opiniotwórczego dyskursu o tematyce społecznej w szerokim tego pojęcia znaczeniu.
- nabył także kompetencje do konstruowania prac dyplomowych i naukowych,
Absolwent zna pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego (K_W10).
Absolwent potrafi wykorzystać technologie informacyjne w nauce i pracy przy zachowaniu zasad etyki oraz zastosować je w świadomym i krytycznym odbiorze komunikatów medialnych, jak i w tworzeniu publikacji (K_U06).
Absolwent potrafi posługiwać się językiem niemieckim zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, przygotowywać typowe prace pisemne i wystąpienia ustne w języku polskim i języku niemieckim w zakresie historii, kultury, literatury, języka krajów niemieckiego obszaru językowego oraz z zakresu psychopedagogiki, dydaktyki, glottodydaktyki i komparatystyki kulturowej i literackiej, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł. (K_U04)
Absolwent jest gotów do współdziałania i pracy w grupie, przyjmując w niej różne role, oraz określenia priorytetów służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania (K_K08).
Absolwent jest gotów do uczestnictwa w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form (K_K02)
Absolwent jest gotów do krytycznego oceniania posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu (K_K03)
Absolwent jest gotów do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej oraz zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej (K_K04)
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia semestru jest spełnienie wszystkich wymogów stawianych przez lektora głównego i lektorów uzupełniających danej grupy, w tym w szczególności zaliczenie zadań pisemnych i ustnych (np. praca projektowa, prezentacja, test) realizowanych na zajęciach w trakcie trwania semestru. Ponadto warunkiem zaliczenia semestru jest obecność na zajęciach i aktywny w nich udział.
UWAGI
1) Zwolnienie lekarskie nie zwalnia ze znajomości materiału. Uprawnia jedynie do zindywidualizowanej formy zaliczenia.
2) Osoby, które dostały zgodę na indywidualny tok studiów, mają obowiązek zgłosić się do osoby prowadzącej przedmiot w celu ustalenia sposobu realizacji wszystkich efektów uczenia się przypisanych do przedmiotu. W przypadku braku możliwości realizacji wyżej wymienionych efektów prowadzący/prowadząca może odmówić zaliczenia przedmiotu.
Literatura
- Sicher! C1, Hueber Verlag
- Sicher in Alltag und Beruf! C1.2, Hueber Verlag
- Erkundungen Sprachniveau C1, Schubert Verlag
- Sicher! Übungsgrammatik B1+/C1 Niveau. Hueber Verlag
- Materiały prasowe, radiowe i telewizyjne
- Materiały własne prowadzących
- Różne rodzaje słowników
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: