Praktyczna nauka języka niemieckiego 3302-P2-Z
Kurs jest prowadzony w formie zdalnej na platformie Google Meet.
Co było pierwsze: jajko czy kura? Skąd bierze się znacząca pozycja Niemiec we współczesnym świecie? Czy najpierw były relacje Niemiec z innymi krajami, potem ich istotna rola w gospodarce i polityce? Czy na odwrót? Najpierw ich atrakcyjność, potem wzmożone stosunki z całym światem. Jak ma się do tego niełatwa historia Niemiec jako kraju wypowiadającego wojny nie tylko państwom sąsiednim, lecz i tym leżącym dalej. Nie ma tu prostej odpowiedzi, ale można przyjrzeć się bliżej wzajemnym relacjom, żeby lepiej rozumieć otaczający nas świat. Dlatego celem kursu jest zapoznanie się z poniższymi zagadnieniami:
- związki gospodarcze i różnice kulturowe między Niemcami i Stany Zjednoczonymi,
- zależność gospodarcza Niemiec od Chin,
- wpływ Niemiec i Francji na integrację europejską, ich różne podejście do sztuki i mody,
- historia Windsorów i Anglosasów, różnice kulturowe między Niemcami i Brytyjczykami, wpływ Brexitu na wzajemnie relacje,
- Niemcy i Niemki na carskich tronie, historia Niemców nadwołżańskich,
- Święte Cesarstwo Rzymskie i jego znaczenie, obraz Włoch i jego mieszkańców w „Podróży włoskiej” Johanna Wolfganga von Goethe, faszyzm versus narodowy socjalizm, Włosi w Niemczech i ich „deutsche Vita”, stereotyp Włocha panujący w Niemczec.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie:
- ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania różnej działalności zawodowej związanej z kierunkiem studiów, w tym zasady ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej (K_W03)
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji, w sposób szczególny niemieckiego obszaru językowego (K_W08)
Umiejętności: absolwent potrafi:
- wykorzystać nabyte umiejętności językowe w zakresie rozumienia i tworzenia tekstów ustnych i pisemnych z wykorzystaniem terminologii fachowej (K_U03)
- kierować pracą zespołu, współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych, podejmując wiodącą rolę w zespołach (K_U06)
- posługiwać się językiem niemieckim na poziomie minimum C1 według Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (K_U05)
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do:
- respektowania etosu zawodowego, w tym zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego, oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad (K_K03)
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznając znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych (K_K05)
Kryteria oceniania
Zaliczenie ustne na koniec semestru. Aby otrzymać ocenę pozytywną, należy uzyskać min. 60% z zaliczenia ustnego.
UWAGI
1) Zwolnienie lekarskie nie zwalnia ze znajomości materiału. Uprawnia jedynie do zindywidualizowanej formy zaliczenia.
2) Osoby, które dostały zgodę na indywidualny tok studiów, mają obowiązek zgłosić się do osoby prowadzącej przedmiot w celu ustalenia sposobu realizacji wszystkich efektów uczenia się przypisanych do przedmiotu. W przypadku braku możliwości realizacji wyżej wymienionych efektów prowadzący/prowadząca może odmówić zaliczenia przedmiotu.
Literatura
Wybrane przez prowadzącą fragmenty filmów, reportaży, wywiadów oraz publikacji. Opracowane przez prowadzącą zadania leksykalne.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: