- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Myśl feministyczna w Polsce 3302-MFwP-OG
Debaty nad feminizmem toczą się intensywnie od pierwszego ruchu kobiet, który powstaje wraz z walką kobiet o równouprawnienie w każdym obszarze życia publicznego. Zwroty tego ruchu i jego różnicowanie ma na początku charakter klasowy, w USA i nie tylko też rasowy. Wraz z rozwojem drugiej fali ruchu kobiecego przybiera coraz wyraźniej charakter tożsamościowy. To stanowi tło feminizmu i jego różnicowania się w Polsce, któremu poświęcone są zajęcia. Poznamy kilka ważnych aktywistek tego ruchu, zaprosimy gościnie, które rozpoczęły swoją działalność w latach 1980ych. Poznamy fenomen zapominania dorobku feministycznego w kulturze polskiej. Zwrócimy uwagę na przemiany kulturowe, które się dokonały pod wpływem drugiej i trzeciej fali feminizmu w Polsce. Poznamy główne pojęcia związane z feminizmem, organizacje pozarządowe działające na rzecz kobiet obecnie i w przeszłości. Scharakteryzujemy modele kobiecości, zagadnienie podmiotu feministycznego oraz wielość tożsamości kobiet i ich projektów życiowych.
W cyklu 2024L:
Program seminarium obejmuje obszary tematyczne: ruch społeczny, protest społeczny, organizacje pozarządowe, Gender Mainstreaming, kwestie praw wyborczych, pamięci feministycznej, problemów kobiet w obszarach zdrowia reprodukcyjnego, aktywności w sferze publicznej i prywatnej itp. |
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętność rozumienia procesów kulturowych; rozróżniania form protestów społecznych, ruchów społecznych, łączenia wydarzeń związanych z nimi ze zmianami poza granicami Polski.
Umiejętność dyskusji na tematy, które wymagają profesjonalnego przygotowania
Umiejętność analizowania tekstów kultury.
Kryteria oceniania
aktywny udział, obecności na zajęciach, prezentacje wybranej pozycji książkowej z zakresu tematycznego. Pisemna praca semestralna.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
- Aneta Boratyńska: Chcemy całego życia
- Bożena Chołuj: 37. Zapomnienia w tradycji myśli feministycznej. In: Avant, wol. XI, nr 3 ISSN: 2082-6710 avant.edu.pl/en DOI: 1026913/avant.2020.02.05, S.153-165, http://avant.edu.pl/2020-03-05
-Irena Krzywicka: Kontrola współczesności
- Maria Cichocka: Od matriarchatu do feminizmu
- Agnieszka Graff: świat bez kobiet
- Jolanta Brach-Czaina: Szczeliny istnienia
W cyklu 2024L:
- Aneta Boratyńska: Chcemy całego życia |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: