Literatura niemieckojęzyczna II/2 3302-LN2-L
Wykład prezentuje kluczowe dzieła i zagadnienia z zakresu niemieckojęzycznej literatury współczesnej. Przedstawione analizy mają charakter modelowy, ukazują najważniejsze nurty współczesnej literatury niemieckojęzycznej. Materiał prezentowany podczas wykładu może odwoływać się do badań naukowych prowadzącego.
Tryb prowadzenia
lektura monograficzna
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu i zaliczeniu przedmiotu w zakresie wiedzy student zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu miejsce i znaczenie nauk humanistycznych, w szczególności literaturoznawstwa, w systemie nauk oraz ich specyfikę przedmiotową i metodologiczną (K_W01)
-historię literatury krajów niemieckiego obszaru językowego,
specyfikę komparatystyki literackiej (K_W02)
- w zaawansowanym stopniu zasady analizy i interpretacji różnych tekstów wywodzących się z niemieckiego obszaru językowego, w tym tekstów kultury, właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych (K_W08)
W zakresie umiejętności student potrafi:
- wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje oraz rozwijać umiejętności badawcze z zakresu literaturoznawstwa oraz komparatystyki literackiej w odniesieniu do dorobku krajów niemieckiego obszaru językowego (K_U01)
- rozpoznać różne rodzaje wytworów kultury (przede wszystkim języka i literatury), właściwych dla krajów niemieckiego obszaru językowego oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod (K_U03)
- wykorzystać technologie informacyjne w nauce i pracy przy zachowaniu zasad etyki oraz zastosować je w świadomym i krytycznym odbiorze komunikatów medialnych, jak i w tworzeniu publikacji (K_U06)
W zakresie kompetencji społecznych student jest gotów do:
- uczestnictwa w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form (K_K02),
- krytycznego oceniana posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznawana znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu (K_K03),
- przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej oraz zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej (K_K04).
Kryteria oceniania
Egzamin ustny i/lub pisemny. Formę egzaminu i warunki zaliczenia określa prowadzący.
Dopuszczalne dwie nieobecności w semestrze. Nieobecność na zajęciach nie zwalnia ze znajomości materiału. Dodatkowe nieobecności (jedynie z uzasadnionych przyczyn) wymagają zaliczenia materiału.
W razie braku możliwości poprowadzenia zajęć stacjonarnych wykład będzie prowadzony za pomocą narzędzi komunikacji na odległość.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Maren Lickhardt, Robert Krause (ed.), Handbuch Weimarer Republik. Literatur und Kultur. Metzler,
Claudia Stockinger: Das 19. Jahrhundert. Zeitalter des Realismus. Akademie Verlag,
Dieter Lamping: Moderne Lyrik. Eine Einführung. Vendenhoeck & Ruprecht,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: