Historia literatury niemieckojęzycznej 3302-HL1-L
Wykład zapoznaje studentów z historią literatury niemieckiej od okresu Burzy i Naporu do literatury przedmarcowej, z periodyzacją, najważniejszymi przedstawicielami, prądami myślowymi, dziełami oraz ich recepcją przez kolejnych twórców. Szczegółowy dobór zagadnień jest zależny od prowadzącego wykład w danym semestrze.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu i zaliczeniu przedmiotu w zakresie wiedzy student zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu miejsce i znaczenie nauk humanistycznych, w szczególności literaturoznawstwa, w systemie nauk oraz ich specyfikę przedmiotową i metodologiczną (K_W01)
-historię literatury krajów niemieckiego obszaru językowego, specyfikę komparatystyki literackiej (K_W02)
- w zaawansowanym stopniu zasady analizy i interpretacji różnych tekstów wywodzących się z niemieckiego obszaru językowego, w tym tekstów kultury, właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych (K_W08)
W zakresie umiejętności student potrafi:
- wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje oraz rozwijać umiejętności badawcze z zakresu literaturoznawstwa oraz komparatystyki literackiej w odniesieniu do dorobku krajów niemieckiego obszaru językowego (K_U01)
- rozpoznać różne rodzaje wytworów kultury (przede wszystkim języka i literatury), właściwych dla krajów niemieckiego obszaru językowego oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod (K_U03)
- wykorzystać technologie informacyjne w nauce i pracy przy zachowaniu zasad etyki oraz zastosować je w świadomym i krytycznym odbiorze komunikatów medialnych, jak i w tworzeniu publikacji (K_U06)
W zakresie kompetencji społecznych student jest gotów do:
- uczestnictwa w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form (K_K02),
- krytycznego oceniana posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznawana znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu (K_K03),
- przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej oraz zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej (K_K04).
Kryteria oceniania
Egzamin ustny i/lub pisemny. Formę egzaminu określa wykładowca.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
Dopuszczalne dwie nieobecności w semestrze. Nieobecność na zajęciach nie zwalnia ze znajomości materiału. Dodatkowe nieobecności (jedynie z uzasadnionych przyczyn) wymagają zaliczenia materiału.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Wolfgang Beutin: Deutsche Literaturgeschichte von den Anfängen bis zur Gegenwart,
Bernd Balzer: Deutsche Literatur in Schlaglichtern,
Völker C. Dörr: Weimarer Klassik,
Bernd Hamacher, Rüdiger Nutt-Kofoth (ed.), Johann Wolfgang Goethe. Lyrik und Drama. Neue Wege der Forschung,
Herfried Münkler: Die Deutschen und ihre Mythen.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: