Europa współczesna – kultura, języki, obyczaje 3302-2EW1sz-Z
Zajęcia poświęcone są kulturze krajów europejskich.Prowadzone są w formie konwersatorium. W trakcie zajęć omówione zostaną następujące zagadnienia: elementy historii wybranych krajów lub regionów, osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, języki, religia, mniejszości narodowe, zwyczaje. Studenci podejmą próbę porównania wybranych zagadnień z kulturą rodzimą uwzględniając kwestie postrzegania stereotypowego. Studenci przygotowują referaty na wybrane tematy. Opracowują wybrane zagadnienia w pracy zespołowej.
Szacunkowa, całkowita liczba godzin ( konwersatorium oraz praca własna) - około 60.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy student zna i rozumie:
- wybrane fakty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące zaawansowaną wiedzę z zakresu literaturoznawstwa krajów niemieckiego obszaru językowego oraz ich powiązania z innymi dyskursami humanistycznymi (K_W04)
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji, w sposób szczególny niemieckiego obszaru językowego (K_W08)
W zakresie umiejętności student potrafi:
- wykorzystać nabyte umiejętności badawcze, obejmujące krytyczną analizę, syntezę, twórczą interpretację i prezentację wyników, w tym przy użyciu zaawansowanych technologii informacyjnych i zachowaniu zasad etyki, pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie językoznawstwa (w tym glottodydaktyki) i literaturoznawstwa niemieckiego obszaru językowego (K_U01)
- samodzielnie zdobywać wiedzę w zakresie germanistyki i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową (K_U02)
- kierować pracą zespołu, współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych, podejmując wiodącą rolę w zespołach (K_U06)
- komunikować się na tematy specjalistyczne z zakresu studiowanego kierunku ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców (K_U07)
W zakresie kompetencji społecznych student jest gotów do:
- myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu, przestrzegania etycznych uwarunkowań działalności zawodowej, w tym badawczej (K_K02)
- respektowania etosu zawodowego, w tym zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego, oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad (K_K03)
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznając znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych (K_K05)
Kryteria oceniania
Ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność, umiejętność współpracy w grupie), prezentacja, praca semestralna i/lub test końcowy. Dopuszczalna liczba nieusprawiedliwionych nieobecności w każdym semestrze: 2.
UWAGI
1) Zwolnienie lekarskie nie zwalnia ze znajomości materiału. Uprawnia jedynie do zindywidualizowanej formy zaliczenia.
2) Osoby, które dostały zgodę na indywidualny tok studiów, mają obowiązek zgłosić się do osoby prowadzącej przedmiot w celu ustalenia sposobu realizacji wszystkich efektów uczenia się przypisanych do przedmiotu. W przypadku braku możliwości realizacji wyżej wymienionych efektów prowadzący/prowadząca może odmówić zaliczenia przedmiotu
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Luigi Barzini: Europejczycy. Warszawa 2001.
Heinz Commer/Johannes von Thadden: Managerknigge 2000. Das internationale ABC der erfolgreichen Umgangsformen.
Jürgen Elvert: Die europäische Integration. Darmstadt 2006.
Richard Hill: My Europejczycy, Warszawa 2004.
Nina Janich/Albrecht Greule: Sprachkulturen in Europa. Tübingen 2002.
Marzena Matla, Lenka Németh Vítová (red.): Europa Środkowa: podobieństwa, różnice, perspektywy, Poznań 2014.
Phillipe Nemo: Was ist der Westen? Tübingen 2005.
Grażyna Rosa/Izabela Ostrowska/Kamila Słupińska/Leszek Gracz: Komunikacja międzykulturowa w biznesie, Kraków 2018
Radosław Zenderowski, Bartosz Koziński: Różnice kulturowe w biznesie, Warszawa 2012
Lech Zieliński/Marek Chamota (red.): Narody w Europie. Bydgoszcz 2007.
Magdalena Żakowska/Agata Dąbrowska/Jakub Parnes: Europa swoich, Europa obcych : stereotypy, zderzenia kultur i dyskursy tożsamościowe, Łódź 2017
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: