J. R. R. Tolkien 3301-LB1009
Analiza krytyczna twórczości literackiej i literaturoznawczej J.R.R. Tolkiena, koncentrująca się w szczególności na dziełach opublikowanych za życia autora. Legendarium reprezentowane jest głównie przez Silmarillion. Analiza przeprowadzona jest w szeroko rozumianym kontekście historyczno-literackim i kulturowym.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Student zapoznaje się z twórczością J.R.R. Tolkiena, poznaje terminologię używaną w literaturoznawstwie angielskim, poznaje metodologię naukową w dziedzinie literaturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu anglosaskiego, zdobywa wiedzę o symbolicznym podłożu interakcji w ramach jednej kultury oraz między kulturami
UMIEJĘTNOŚCI:
Student uczy się umiejętności posługiwania się terminologią literaturoznawczą właściwą dla filologii angielskiej, potrafi docenić różnorodność opinii zawartych w lekturach oraz przedstawionych w dyskusjach i wykorzystać je jako źródło inspiracji, a nie zagrożenie własnego systemu wartości, umie wyszukiwać informacje w różnych źródłach, oceniać ich przydatność, interpretować je pod kątem teoretycznym i praktycznym w kontekście anglistycznym
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student rozumie rolę kształcenia ustawicznego i ma przekonanie o potrzebie rozwoju osobistego i zawodowego; definiuje kolejne etapy tego rozwoju, cechuje się tolerancją wobec inności, odnosi się z szacunkiem do odmiennych zachowań kulturowych, a także do odmiennych poglądów jednostkowych
Podczas dyskusji na zajęciach studenci nabywają umiejętności wyrażania myśli jasno, spójnie, logicznie i precyzyjnie, językiem poprawnym gramatycznie, fonetycznie i pod względem słownictwa.
Kryteria oceniania
zaliczenie i zaliczenie poprawkowe w formie ustnej.
Literatura
CARPENTER, Humphrey. J. R. R. Tolkien. A Biography. London: Grafton, 1992.
CHANCE, Jane. Ed. Tolkien the Medievalist. London and New York: Routledge, 2003.
CLARK, George and TIMMONS, Daniel. Eds..J. R.R. Tolkien and His Literary Resonances. Views of Middle-earth. Westport, Con. And London: Greenwood Press, 2000.
DROUT. Michael A. C. Ed. Tolkien Encyclopedia. Scholarship and Assessment. New York and London: Routledge, 2007.
KOWALIK, Barbara. Ed. O What a Tangled Web. Tolkien and Medieval Literature A View from Poland. Zurich and Jena: Walking Tree Publishers, 2013.
SHIPPEY, Tom. The Road to Middle-earth. How J.R.R.Tolkien Created a New Mythology. Boston and New York: Houghton Mifflin Company, 2003.
SIMONSON, Martin. The Lord of the Rings and the Western Narrative Tradition. Zurich and Jena: Walking Tree Publishers, 2008.
SZYJEWSKI, Andrzej. Od Valinoru do Mordoru. Kraków: Wydawnictwo M, 2004.
WOLF, Mark J.P. Building Imaginary Worlds. The Theory and History of Subcreation. New York and London: Routledge, 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: