Język i kultura Wysp Brytyjskich 3301-JF2660-1ST
Przedmiotem kursu jest ewolucja języka angielskiego na tle przemian kultury i społeczeństwa. Kolejne etapy historii języka przedstawiane są w oparciu o dokumenty literackie epoki, zabytki kultury materialnej oraz zjawiska społeczne, na przykład: przełom związany z inwazją Normanów widziany przez pryzmat kronik anglosaskich i tkaniny z Bayeux; bogactwo dialektów późnego średniowiecza ujawniające się w misteriach pasyjnych z Yorku (dialekt północny) oraz w pismach Geoffreya Chaucera (dialekt londyński); nazwy własne i miejscowe jako źródło historyczne, antropologiczne i językowe; William Caxton i epoka pierwszych wydawców - wyznaczanie drogi dla nowożytnego standardu języka angielskiego; język arcydzieła literackiego - dzieło geniusza czy suma tradycji - na przykładzie wybranych fragmentów dramatów Williama Szekspira.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Blake, N. F. 1996. A history of the English language. Macmillan (wybrane rozdziały)
Bridgeford, A. 2005. 1066. The hidden history in the Bayeux Tapestry. Walker and Company. (wybrane fragmenty)
Gelling, M. 2000. Place-names in the landscape. The geographical roots of Britain's place-names. London: Butler and Tunner LTD. (wybrane fragmenty)
Lass, R. (ed.). 2000. The Cambridge History of the English language. Vol 3. 1476-1776. (wybrane rozdziały)
Short, I. 2001. 'The language of the Bayeux Tapestry inscription'. Anglo-Norman Studies 23. 267-80.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: