Wstęp do badań i studiów w języku portugalskim 3300-WBSP-MSF-1-Z
Kurs koncentruje się na zaznajomieniu Studentów z dorobkiem światowej i polskiej portugalistyki, realizowanej w różnych dyscyplinach badawczych.
W semestrze zimowym szczególny nacisk będzie położony na Portugalię, a Studenci zapoznają się z badaniami luzytanistycznymi prowadzonymi nad historią i kulturą, a przede wszystkim nad literaturą tego europejskiego kraju.
W czasie zajęć zrealizowany zostanie następujący zakres problemowo-tematyczny:
1. Historia Portugalii w świetle kronik i relacji z podróży dostępnych w języku polskim ("Kroniki Królewskie" Fernao Lopesa, "Kronika Wielce Szczęśliwego Króla Dom Manuela" Damiao Goisa, "Relacja z wyprawy Vasco da Gamy do Indii")
2. Historia Portugalii w polskich monografiach ("Historia Portugalii" Tomasza Witucha, "Moja Portugalia" Franciszka Ziejki oraz prace badawcze J. Kieniewicza, W. Chabasińskiego, M. Małowista )
3. Relacje polsko-portugalskie i polonica portugalskie ("Związki kulturalne i literackie polsko-portugalskie w XVI-XIX w." Elżbiety Milewskiej, "Polonica Portugalskie" Marii Danielewicz-Zielińskiej, "Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna". Szkice polsko-portugalskie" Bąk, Magdaleny Bąk i Lidii Romaniszyn-Ziomek)
4.Literatura portugalska w polskich badaniach literaturoznawczych (E. Łukaszyk, A. Kalewska)
5.Przekłady literatury portugalskiej na język polski oraz recepcja przekładów (E. de Queirós, F. Pessoa - twórczość orto- i heteronimiczna, M. Torga, F. Namora, J. Saramago, A. Lobo Antunes, J.L. Peixoto, A. Cruz, v.h. mae, G. M. Tavares, L. Jorge).
6. Sztuka Portugalii - od prehistorii do czasów współczesnych.
7. Geografia, antropologia, kultura i tradycje portugalskie w opracowaniach luzytanistów polskich - rozróżnienie dyskursu akademickiego od popularnonaukowego i dziennikarskiego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W01 Student zna i rozumie miejsce i znaczenie portugalistiki oraz jej wieloaspektowe powiązania z innymi dyscyplinami nauk humanistycznych, w tym z nauka o kulturze i religii.
K_W03 Student zna i rozumie specjalistyczną terminologię, przedmiot i kierunki badań obejmujące wybrane obszary dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwe dla studiów portugalistycznych.
K_W09 Student zna i rozumie w zaawansowanym stopniu wybrane wydarzenia z historii obszaru Portugalii oraz istotne aspekty i realia jego kultury.
K_U01 Student potrafi zastosować podstawowe ujęcia teoretyczne właściwe dla studiów portugalistycznych.
K_U02 Student potrafi wykorzystać w badaniach podstawowe umiejętności obejmujące formułowanie i analizę problemów, dobór odpowiednich metod i narzędzi opracowanie i prezentację wyników, w dyscyplinie Literaturoznawstwo, z poszanowaniem norm etyki naukowej i prawa autorskiego
K_U03 Student potrafi rozpoznawać, analizować i interpretować różne rodzaje tekstów portugalistycznychh, umiejscowić je w ogólnym kontekście historyczno-kulturowym oraz przeprowadzić ich analizę z użyciem podstawowej terminologii i właściwych metod, właściwych dla portugalistyki.
K_U08 Student potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami z wybranych dziedzin nauki.
K_U11 Student potrafi planować i organizować pracę własną oraz podejmować indywidualną inicjatywę.
K_K02 Student jest gotów do uczestnictwa w kulturze Portugalii i krajów języka portugalskiego, korzystając z różnych form i mediów.
K_K05 Student jest gotów do dbałości o zachowanie portugalskiego dziedzictwa kulturowego.
Kryteria oceniania
Student będzie oceniany za 1) aktywny udział w zajęciach, do których powinien być przygotowany w oparciu o podawane lektury; 2) prezentację literaturoznawczą (30 minut) przedstawioną pod koniec kursu na uzgodniony z Wykładowcą temat - prezentacja musi spełniać wymogi pracy naukowej (wyodrębniony problem badawczy, sformułowana hipoteza, zarysowana metodologia) i być opatrzona bibliografią sporządzoną zgodnie z zaleconymi normami.
Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.
Literatura
Bąk, Magdalena, Romaniszyn-Ziomek, Lidia, "Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna. Szkice polsko-portugalskie", Uniwersytet Śląski, Katowice 2016.
Danielewicz Zielińska, Maria, "Polonica Portugalskie", Biblioteka "Więzi", Warszawa 2005. (wybrane eseje)
Góis, Damiao, "Kronika wielce szczęśliwego Króla Dom Manuela", PIW, Warszawa, 1989. (fragmenty)
Kalewska, Anna, "Camoes, czyli truymf epiki", WUW, Warszawa, 1999.
Klementowska, Izabela, "Samotność Portugalczyka", Czarne, Warszawa 2014. (wybrane reportaże)
Kydryński, Marcin, "Lizbona, muzyka moich ulic", National Geographic, Warszawa 2013.
Lopes, Fernao, "Kroniki Królewskie", PIW, Warszawa, 1983. (fragmeny)
Łukaszyk, Ewa, "Mgławica Pessoa", Ossolineum, Wrocław 2019.
Milewska, Elżbieta, "Związki kulturalne i literackie polsko-portugalskie w XVI-XIX w.", CESLA, Warszawa 1991.
Wituch, Tomasz, "Historia Portugalii XX wieku", Wyższa Szkoła Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Pułtusk, 2000.
Ziejka, Franciszek, "Moja Portugalia", Universitas, Kraków 2008.
+ wybrane artykuły J. Kieniewicza i M. Małowista
+ F. Pessoa, "Przesłąnie", tłum. A. da Silva, H. Siwierski, ISIiIb, Warszwa, 2006, 2014. (fragmenty)
+ wybrana poezja heteronimiczna F. Pessoi: A. Caeiro, R. Reis, A.de Campos
+ wybrana powieść Noblisty, J. Saramago: "Rok śmierci Ricarda Reisa", "Baltazar i Blimunda", "Wszystkie imiona".
+wybrana powieść portugalskiego pisarza
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: