Język francuski - poziom podstawowy 3300-FRAOA2
Kurs intensywny, łączący sprawności komunikacyjne z elementami wiedzy o realiach i kulturze krajów francuskojęzycznych. Podczas kursu wymagana samodzielna praca studenta.
ZAKRES TEMATÓW Kurs obejmuje tematykę związaną z życiem codziennym, zawodowym i społecznym. Student zapoznaje się ze słownictwem, które pozwala mu na aktywne uczestnictwo w dyskusji w kwestiach związanych z następującymi tematami: relacje międzyludzkie, wspomnienia, mieszkanie, rozwój technologiczny, sport i zdrowie, jedzenie, aktualności, podróże, praca i ekologia.
METODY DYDAKTYCZNE Podczas kursu rozwijane są wszystkie kompetencje językowe (mówienie, czytanie, słuchanie oraz pisanie) ze szczególnym naciskiem na umiejętność komunikacji i wyrażania swoich poglądów w dyskusji. Student ma możliwość doskonalenia rozumienia ze słuchu dzięki ćwiczeniom w oparciu o materiały audiowizualne (reportaże, piosenki, wywiady, sondy uliczne). Rozwijana jest umiejętność poprawnego czytania i rozumienia różnego rodzaju tekstów, oraz redagowania prostych tekstów użytkowych.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Poziom A2
Po ukończeniu kursu, student:
(Umiejętności)
1. komunikuje się w formie ustnej i pisemnej z użyciem podstawowego słownictwa na znane mu tematy dotyczące własnych zainteresowań i życia codziennego.
2. wypowiada się ustnie na nowe tematy, wykorzystując przyswojone elementy leksykalne i wspomagając się materiałami stymulującymi
3. pisze zgodnie z konwencją listy prywatne i proste teksty formalne
4. opisuje ustnie i pisemnie z użyciem podstawowego słownictwa nieskomplikowane zdarzenia przeszłe, teraźniejsze i planowane z własnego życia.
5. rozumie i potrafi przytoczyć zasłyszane bądź przeczytane informacje, instrukcje, polecenia do zadań testowych i prostych pytań otwartych.
6. wykorzystuje język w projektach pozajęzykowych.
(Wiedza i postawy)
1. wykorzystuje wiedzę o kulturze danego obszaru językowego, zdobytą na zajęciach.
2. sprawnie współpracuje w grupie, efektywnie wyznaczając sobie i innym zadania.
3. identyfikuje własny styl uczenia się i wybiera sposoby dalszego samokształcenia.
4. akceptuje różnorodność postaw i opinii w kontaktach interpersonalnych.
Kryteria oceniania
Na ocenę na zaliczenie zajęć językowych składają się następujące elementy:
- aktywność na zajęciach - 25% oceny,
- wyniki sprawdzianów, testów cząstkowych, prac domowych - 25% oceny,
- wynik testu końcowego zaliczeniowego - 50% oceny
przy czym, aby uzyskać ocenę pozytywną na zaliczenie semestru należy wykazać się osiągnięciami w odniesieniu do każdej z wyżej wymienionych kategorii (nie otrzyma zaliczenia student, który otrzyma 0% w którejś kategorii, czyli nie przejawił żadnej aktywności w jednej z nich)
Skala ocen
99 – 100% - 5 (celujący)
93 - 98% - 5 (bardzo dobry)
87 - 92% - 4+ (dobry plus)
77 - 86% - 4 (dobry)
71 - 76% - 3+ (dostateczny plus)
60 - 70% - 3 (dostateczny)
Za zaliczenie 60 godzin zajęć, czyli osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się, student otrzymuje 2 ECTS.
2. Ponadto lektor określi szczegółowe zasady i kryteria zaliczania i poda je do wiadomości studentów na pierwszych zajęciach w danym roku akademickim.
3. W semestrze obejmującym 60 godzin zajęć (30x2 godziny) można opuścić 3 zajęcia bez usprawiedliwienia. Opuszczone zajęcia należy zaliczyć zgodnie z wymaganiami prowadzącego zajęcia; wymagania te lektor podaje do wiadomości studentów na pierwszych zajęciach.
4. Ocena na zaliczenie (oraz punkty ECTS) jest wpisywana do systemu USOS.
5. Ocenę niedostateczną można wpisać jedynie na skutek niesatysfakcjonujących wyników w nauce, potwierdzonych ocenami testu zaliczeniowego, sprawdzianów, prac domowych itp.
6. Student rejestruje się i wyrejestrowuje się z zajęć samodzielnie (w serwisie rejestracji żetonowej) wyłącznie podczas trwania tur rejestracji.
Literatura
Podręcznik COSMOPOLITE 1 i zeszyt ćwiczeń (wyd. Hachette) oraz dostarczane przez lektora materiały uzupełniające: dokumenty autentyczne, środki audiowizualne i różnego rodzaju ćwiczenia gramatyczno-leksykalne.
W cyklu 2023Z:
Patrz informacje w opisie zajęć w konkretnej grupie, na dany rok akademicki. |
W cyklu 2023L:
Patrz informacje w opisie zajęć w konkretnej grupie, na dany rok akademicki. |
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Studenci, którzy zapisali się na semestr zimowy, na semestr letni zostaną przepisani automatycznie, nawet pomimo braku żetonów, system naliczy opłatę !!! |
W cyklu 2023L:
Studenci, którzy zapisali się na semestr zimowy, na semestr letni zostaną przepisani automatycznie, nawet pomimo braku żetonów, system naliczy opłatę !!! |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: