Praktyczna nauka języków etnicznych regionu: język ukraiński - poziom A1 3224-DPNUA1
Kurs języka ukraińskiego na poziomie A1. W programie zajęć m.in. nauka czytania i pisania ukraińską cyrylicą, prawidłowej akcentuacji i wymowy głosek ukraińskich. W trakcie zajęć studenci i studentki poznają podstawowe słownictwo z następujących tematów: przedstawianie się, zawieranie znajomości, opis osoby i pokoju, czas wolny, hobby, rodzina. W trakcie kursu będą szkolone następujące umiejętności: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Efekty kształcenia
Poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach i odrabianie prac domowych studenci i studentki nauczają się:
1. Czytać i pisać ukraińską cyrylicą.
2. Stosować bardzo proste wypowiedzi na tematy związane z życiem codziennym: zwroty grzecznościowe, przedstawianie siebie i innych, zawieranie znajomości, opis osoby i pokoju.
3. Formułować pytania z zakresu życia prywatnego (rodzina, miejsce zamieszkania, studia, praca).
4. Poprowadzić krótką i prostą konwersację, jeśli rozmówca mówi powoli, wyraźnie i udziela pomocy.
S1_U01 umie wyszukać, selekcjonować i wykorzystywać potrzebne mu informacje z różnych źródeł K1_U01
S1_W07 ma świadomość kompleksowej natury języka, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu kulturowego krajów regionu K1_W09
S1_K02 posiada umiejętność efektywnego komunikowania się i życia w społeczeństwie, podejmuje pracę w grupie, umie poradzić sobie w sytuacjach typowych i wyjątkowych, jest gotów na drodze rzeczowej dyskusji do weryfikacji swoich poglądów K1_K02
Kryteria oceniania
I. Organizacja zajęć
Zgodnie ze Szczegółowymi zasadami studiowania na Wydziale Lingwistyki Stosowanej (uchwała nr 114 Rady Wydziału LS z dnia 19.12.2017 r.):
1) Obecność na zajęciach objętych planem jest obowiązkowa (§ 9 ust. 2).
2) Nie można poprawkowo zaliczać zajęć, jeśli przyczyną nieuzyskania ich zaliczenia było niespełnienie wymogu uczestnictwa w nich. W takim przypadku student może zostać warunkowo wpisany na kolejny etap studiów i powtarzać niezaliczony przedmiot (§ 2 ust. 4)
Zgodnie z Uniwersyteckim Systemem Nauczania Języków Obcych (uchwała nr 119 Senatu UW z dnia 17 czerwca 2009 r.)
II. Kryteria oceniania
Nauka języków regionu kończy się egzaminem zgodnie z Zarządzeniem Kierownika KSI nr 4/2016 w sprawie egzaminów z języków etnicznych regionu, zamieszczonym na stronie: http://ksi.uw.edu.pl/studenci/studia-i-stopnia/nauka-jezykow-obcych-w-ksi/ i
Dopuszczenie do egzaminu odbywa się na zasadzie zaliczenia przedmiotu:
Na ocenę na zaliczenie zajęć językowych składają się następujące elementy:
- przygotowane wypowiedzi ustne, wypowiedzi spontaniczne na zajęciach, ewentualnie inne formy wypowiedzi zgodnie z decyzją lektora zależną od ce-lów wyznaczonych w danym semestrze (np. dialog w parach, krótka prezentacja, scenka z podziałem na role) - 25% oceny,
- wyniki prac domowych, krótkie sprawdziany - 25% oceny,
- wyniki ustnych prac zaliczeniowych - 50% oceny.
Przy czym, aby uzyskać ocenę pozytywną na zaliczenie semestru należy wyka-zać się osiągnięciami w odniesieniu do każdej z wyżej wymienionych kategorii (nie otrzyma zaliczenia student, który otrzyma 0% w którejś kategorii, czyli nie przejawił żadnej aktywności w jednej z nich).
Skala ocen
99 – 100% - 5 (celujący)
93 - 98% - 5 (bardzo dobry)
87 - 92% - 4+ (dobry plus)
77 - 86% - 4 (dobry)
71 - 76% - 3+ (dostateczny plus)
60 - 70% - 3 (dostateczny)
Literatura
Literatura obowiązkowa
Mariana Burak, Yabluko. Elementary level, School of Ukrainian Language and Culture UCU, Lviv 2015. (podręcznik i zeszyt ćwiczeń).
Literatura dodatkowa
Олеся Палінська, Оксана Туркевич, Крок-1 (Початковий рівень : А1-А2). Українська мова як іноземна, Львів 2010 (wydanie II).
Т. О. Дегтярьова (ред.), Вступний курс з української мови для студентів-іноземців. Навчальний посібник, Суми 2010.
Bożena Zinkiewicz-Tomanek, Oksana Baraniwska, Język ukraiński dla początkujących, Kraków 2015 (wydanie II).
Anatol Iwczenko, Słownik ukraińsko-polski, Lublin 2006 (wydanie II, poprawione).
U. Żytar, S. Pikul, E. Popov, D. Słobodian, Słownik polsko-ukraiński, Kijów 2010.
Ніколаєва Н. С., Бондарєва Н. О. і ін., Стандарт з української мови як іноземної: початковий рівень (A1), наказ Міністерства освіти і науки України від 24.06.2014 № 750.
Materiały własne wykładowcy
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: