- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Neapol i Sycylia we wspomnieniach europejskich podróżników 3223-NSWEP-OG
Wykłady zostaną podzielone na 3 niesymetryczne części – podział podyktowany chronologią i ilością relacji z podróży w następujących epokach: 1. XVI-XVII w.
Część 1: Omówiony zostanie dziennik Anonima z 1595, jedyny w Europie tak szczegółowy i pełen zabawnych anegdot dziennik z podróży na Sycylię, którego autorem był najprawdopodobniej Jan Niegoszewski, przyjaciel Jana Kochanowskiego
Część 2: Wykłady poświęcone podróżnikom oświeceniowym polskim (M. Borch, J.Ch Kamsetzer, J.U. Niemcewicz, St. Poniatowski, Anonim, Fr. Bieliński) i zagranicznym (Goethe, Brydone i inni) – pisarzom, politykom, artystom. Polscy podróżnicy okresu Oświecenia mają ogromny wkład w opisaniu Sycylii, jej bogactw naturalnych, zabytków starożytnych i im współczesnych. Teksty napisane przez trzech z nich po francusku zostaną przetłumaczone na polski i omówiona, podobnie, jak w przypadku pozostałych ich warstwa językowa.
Część 3: Wykłady omawiające podróże romantyczne na Sycylię (Mickiewicz, Krasiński, Jan Potocki, Michał Wiszniewski) a także Bartolomeo Gamba, Paul de Musset oraz typowo pozytywistyczne hrabiego Adolfa Smorczewskiego i profesora historii, rektora Uniwersytetu Lwowskiego, Jana Lityńskiego. Zostaną ukazane różnice w sposobie ukazywania realiów neapolitańskich i sycylijskich przez obie grupy podróżników, również różnice w strukturze i warstwie językowej tekstów. Ostatni wykład podsumowuje całość materiału i zakończy się testem zaliczeniowym.
Tematyka wykładów obejmuje:
- ogólne wiadomości na temat Neapolu i Sycylii, omówienie zjawiska sycylijskości na przykładzie mitów i legend a także folkloru neapolitańskiego
- historię Neapolu i Sycylii od czasów starożytnych Greków i Rzymian, narodziny chrześcijaństwa, panowanie Cesarstwa Wschodniorzymskiego, Arabów, Normanów, Andegawenów, dynastii Aragońskiej, dynastii Sabaudzkiej, Burbonów, Habsburgów, aż do okresu Risorgimenta i zjednoczenia Włoch
- przedstawienie zjawisk, które stały się źródłem zachowań mafijnych; etapy rozwoju sycylijskiej mafii; etymologia terminu mafia i Cosa Nostra
-sytuacja społeczna i polityczna na Sycylii po zjednoczeniu Włoch, powiązania mafii z polityką
- rytuały, symbolika, struktura, reguły mafii
- współczesny Neapol i Sycylia
Nakład pracy studenta:
Łączna wartość punktów = 6 ECTS
Godziny kontaktowe (w sali) = 32h = 2 ECTS
Samodzielna praca studenta poza salą zajęciową:
Bieżące przygotowanie do zajęć – 32h = 2 ECTS
Przygotowanie do zaliczenia na ocenę na koniec I i II semestru – 32h = 2 ECTS
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
- student ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę ogólną, obejmującą terminologię, teorie i metodologię z zakresu literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W03)
- ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, wiedzę szczegółową z zakresu literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W04)
- zna i rozumie zaawansowane metody analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania różnych wytworów kultury właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych, w zakresie literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W07)
Umiejtnoci:
- potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informację z różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy w zakresie literaturoznawstwa i kulturologii (K_U01)
- potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych rodzajów wytworów kultury stosując oryginalne podejścia, uwzględniające nowe osiągnięcia literaturoznawstwa i kulturologii, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym (K_U05)
- posiada umiejętność formułowania opinii krytycznych o wytworach kultury na podstawie wiedzy lingwistycznej i doświadczenia oraz umiejętność prezentacji opracowań krytycznych w różnych formach i w różnych mediach (K_U07)
Kompetencje społeczne:
- adekwatnie identyfikuje i rozstrzyga dylematy komunikacji międzyjęzykowej spowodowane asymetrią systemów językowych i różnicami kulturowymi, w obrębie literaturoznawstwa i kulturologii oraz dyscyplin zajmujących się realiami kulturowymi krajów obszarów danych języków (K_K04)
Kryteria oceniania
Ocena na podstawie obecności (wymagane 60%) oraz wyniku testu zaliczeniowego.
Przyjęte zasady punktacji dla oceny bieżącej:
• ponad 90% – 5
• 85%-89% – 4+
• 80%-84% – 4
• 70%-79% – 3+
• 60%-69% – 3
Literatura
Anonima diariusz peregrynacji Wloskiej, hiszpańskiej, portugalskiej (1595) . Czubek, Krakow, Duk. U.J, 1925 Z. Krasinski, Z sycylijskiej podróży kart kilka [Alcune pagine del viaggio in Sicilia], Gdańsk, Wyd. Morskie, 1983 M. Lityński, Sycylia. Szkice z podróży [Abbozzi dal viaggio], Lwów, Druk. Gubrynowicza, 1896 A. Mickiewicz, Pan Tadeusz, pieśńV, fragm, Warszawa, Czytelnik, 1982 J. U. Niemcewicz, Pamiętniki czasów moich, [Memorie dei miei tempi], a cura di Jan Dihm, Warszawa, P.I.W., 1957 Opisanie jedney niedawnej podróży do Sycylii [La descrizione di un recente viaggio in Sicilia], “Pamiętnik historyczno-politycznoekonomiczny”, Warszawa, 1788-1799 S. Poniatowski, Pamiętnik polityczny i podróżny [Diario politico ed odeporico], manoscr., Varsavia, Archivi di Stato, Coll. Popielow, manoscr. n. cat. 427 J. Potocki, Rękopis znaleziony w Saragossie, Warszawa, Czytelnik, 1956 A. Smorczewski, Włochy tegoczesne (Rzym, Neapol, Sycylia) Druk. J. Sikorskiego, Warszawa, 1895 M. Wiszniewski, Podróż do Włoch, Sy cylii i Malty [Il viaggio in Italia, in Sicilia e a Malta], opatrzył objaśnieniami i posłowiem Henryk Barycz, Warszawa, P. I. W., 1982
- Dickie, John. Cosa Nostra: a History of the Sicilian Mafia. New York: Palgrave Macmillan, 2004
- Falcone, Giovanni. Cose di Cosa Nostra. Milano: BUR, 2005
- Gierowski, Józef. Historia Włoch. Zakład narodowy im. Ossolińskich. 1999
- Lupo, Salvatore. Storia della mafia. Roma: Donzelli, 2004
- Pitrè, Giuseppe. Biblioteca delle tradizioni popolari siciliane. Palermo: Luigi Pedone Lauriel, 1875
- Pitrè, Giuseppe. Usi e costume, credenze e pregiudizi del popolo siciliano. Palermo: Libreru L. Pedone Lauriel, 1889
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: