- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Kontakty polsko-włoskie na przestrzeni wieków (polityka, kultura, literatura). Wybrane zagadnienia. 3223-KPW-OG
Wykład skierowany jest do osób zainteresowanych sprawami międzynarodowymi: polityką, kulturą a także literaturą i relacjami międzynarodowymi w ostatnich czterech stuleciach ze szczególnym naciskiem na Polskę i Włochy. Oba te kraje łączą historyczne kontakty polityczne, militarne, kulturalne, literackie. Po krótkim wprowadzeniu historycznym omówiona zostanie dyplomacja w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w tym rola przebywających czasowo Włochów (Casanova, Marcello Bacciarelli, Bernardo Bellotto i inni) a także misje polityczne Polaków do Włoch (Niemcewicz, Poniatowski - bratanek króla i inni) oraz wymiar kulturowy tych kontaktów. Wiek XIX to nie tylko relacje w zakresie kultury i literatury, lecz bardzo istotne braterstwo broni a więc kontakty militarne (Garibaldi, Mierosławski, Langiewicz) a także dyplomatyczne (kontakty Tommaseo, Mazzini - Mickiewicz, dyplomacja po powstaniu styczniowym (Marco Minghetti). W dalszej części wykładu omówione zostaną kontakty polityczne i militarne w czasie I wojny światowej (rola Michała Lityńskiego) a także intensyfikacja kontaktów dyplomatycznych Polski i Włoch w latach 20. i 30. XX w., a także obecność polska we Włoszech w czasie II wojny światowej. Kontaktom politycznym towarzyszyły relacje w dziedzinie kultury i literatury, dotyczy to także lat powojennych. Kilka wykładów poświęconych zostanie przekładom literackim najwybitniejszych pisarzy włoskich wraz z przedstawieniem sylwetek tłumaczy. Okres po 1989 roku to nowa karta w historii kontaktów polsko-włoskich, tak więc ostatnia część cyklu wykładów poświęcona będzie relacjom zarówno politycznym, obecności we Włoszech polskich placówek kulturalnych, jak i kontaktom polsko-włoskim już w XXI w.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Wiedza:
- student ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę ogólną, obejmującą terminologię, teorie i metodologię z zakresu literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W03)
- ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, wiedzę szczegółową z zakresu literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W04)
- zna i rozumie zaawansowane metody analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania różnych wytworów kultury właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych, w zakresie literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W07)
Umiejtnoci:
- potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informację z różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy w zakresie literaturoznawstwa i kulturologii (K_U01)
- potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych rodzajów wytworów kultury stosując oryginalne podejścia, uwzględniające nowe osiągnięcia literaturoznawstwa i kulturologii, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym (K_U05)
- posiada umiejętność formułowania opinii krytycznych o wytworach kultury na podstawie wiedzy lingwistycznej i doświadczenia oraz umiejętność prezentacji opracowań krytycznych w różnych formach i w różnych mediach (K_U07)
Kompetencje społeczne:
- adekwatnie identyfikuje i rozstrzyga dylematy komunikacji międzyjęzykowej spowodowane asymetrią systemów językowych i różnicami kulturowymi, w obrębie literaturoznawstwa i kulturologii oraz dyscyplin zajmujących się realiami kulturowymi krajów obszarów danych języków (K_K04)
Kryteria oceniania
Ocena na podstawie obecności (wymagane 60%) oraz wyniku testu zaliczeniowego.
Przyjęte zasady punktacji dla oceny bieżącej:
• ponad 90% – 5
• 85%-89% – 4+
• 80%-84% – 4
• 70%-79% – 3+
• 60%-69% – 3
Literatura
H. Barycz, Spojrzenia w przeszłość polsko-włoską Wrocław, Ossolineum, 1963
Sierpowski St., Historia najnowsza Włoch w historiografii polskiej, Poznań 1996
Sierpowski St., Stosunki polsko włoskie w latach 1918-1940, 1975
H. Samsonowicz, Polska na przestrzeni wieków Warszawa, PWN, 2006
Kowalczyk Małgorzata Ewa, Obraz Włoch w polskim piśmiennictwie geograficznym i podróżnym osiemnastego wieku, Toruń, Ed. Adam Marszałek, 2005
Strzałka Krzysztof, Między przyjaźnią i wrogością. Z dziejów stosunków polsko-włoskich w latach 1939-1945
I rapporti tra Italia e Polonia nel corso della storia, Wyd. Ambasc. della Rep. di Polonia in Italia, Roma 2002
Czubiński Antoni, Europa XX w., Włochy a Polska 2003
A. Piekarniak, Polsko-włoskie kontakty kulturalne w latach 1945-1980, DiG, Warszawa 2021.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: