Język łaciński 3223-2LLATS
Informacje o kształtowaniu się języka łacińskiego, a przede wszystkim o wpływie łaciny na składnię i słownictwo języków nowożytnych. Poznawanie gramatyki i słownictwa łacińskiego. Na każdych zajęciach, przy omawianiu materiału gramatycznego i leksykalnego, odnosi się go do języków nowożytnych, których uczą się studenci. Wyczulanie na sprawy związane z tłumaczeniem tekstu, jak również na poprawność językową. Odwoływanie się do literatury i sztuki nowożytnej (wpływ tematyki mitologicznej oraz historii starożytnej). Zapoznawanie studentów z używanymi współcześnie sentencjami łacińskimi.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
tłumaczy ze słownikiem prosty tekst łaciński,
określa rolę i wpływ języka łacińskiego na języki nowożytne,
analizuje zagadnienia gramatyczne i leksykalne,
posługuje się wybranymi sentencjami łacińskimi, wyrażeniami i zwrotami, zwłaszcza tymi wykorzystywanymi współcześnie w językach specjalistycznych;
poddaje ocenie tworzone obecnie terminy oraz nazwy produktów czy hasła reklamowe i slogany marketingowe, w jakich wykorzystywane są łacińskie i greckie zasoby.
Kryteria oceniania
Ocena ciągła (bieżące przygotowanie się do zajęć, aktywność) /40% oceny końcowej/
Końcowe zaliczenie pisemne /60% oceny końcowej/ - końcowe zaliczenie pisemne obejmuje: tłumaczenie /ze słownikiem/ nieznanego tekstu łacińskiego (70% oceny końcowej zaliczenia) oraz test z sentencji, maksym i powiedzeń omówionych podczas semestru (30% oceny końcowej).
Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.
1. Nieobecności w semestrze: dopuszczalne są 2 nieobecności w semestrze. W wypadku opuszczenia większej liczby zajęć student musi przygotować (tzn. umieć przetłumaczyć) jeden lub dwa teksty łacińskie i zaliczyć je na dyżurze.
2. Nieprzygotowania – student powinien być przygotowany na każde zajęcia. Student może zgłosić do dwóch nieprzygotowań w semestrze (traktowane są one wymiennie z nieobecnościami)
3. Opuszczenie przez studenta 50% zajęć w semestrze skutkuje niedopuszczeniem do zaliczenia końcowego.
3. Student ma prawo do dwukrotnej poprawy każdego sprawdzianu pisemnego. Nieprzystąpienie do sprawdzianu w pierwszym terminie bez usprawiedliwienia powoduje utratę tego terminu.
Skala ocen:
55%-69% = 3
70%-74% = 3+
75%-84% = 4
85%-89% = 4+
90%-100% = 5
Literatura
- Słownik łacińsko-polski, pod red. K. Kumanieckiego
lub
- Słownik łacińsko-polski pod red. J. Korpantego, PWN
- M. Wielewski: Krótka gramatyka języka łacińskiego, WSiP, Warszawa 1989
- Jan Wikarjak, Teodozja Wikarjakówna: Gramatyka opisowa języka łacińskiego, PWN, Warszawa 2019
- J. Parandowski: Mitologia, wyd. PULS
- Mała encyklopedia kultury antycznej, PIW 1983
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: