Historia literatury ukraińskiej - literatura XIX w. 3222-20HL3W
Klasycyzm. Romantyzm.
Początki nowożytnej literatury - nurt trawestacyjno-burleskowy zainicjowany przez I. Kotlarewskiego. Rola Połtawy i Charkowa w rozwoju życia literackiego i instytucji kulturalnych (teatr) i oświatowych (szkolnictwo, uniwersytet). Sentymentalizm, preromantyzm. Wprowadzenie nowych gatunków do literatury ukraińskiej (Hrebinka, Artemowski, Kwitka-Osnowianenko). Przełom romantyczny - uwarunkowania i charakter. Trójetapowość ukraińskiego romantyzmu: szkoła charkowska, odrodzenie narodowe w Galicji, początek piśmiennictwa ukraińskiego, działalność Ruskiej Trójcy, okres kijowski łączący działalność literacką z polityczną - Bractwo Cyryla i Metodego, twórczość największego ukraińskiego poety - Tarasa Szewczenki oraz działalność i twórczość P. Kulisza.
(Celem zajęć jest poznanie warunków polityczno-społecznych kształtujących kulturę i literaturę ukraińską na ziemiach podzielonych między odrębne organizmy państwowe. Prześledzenie narodzin i rozwoju nowożytnej myśli społeczno-filozoficznej i jej wpływ na świadomość narodową oraz charakter literatury. Badanie związków literatury ukraińskiej z literaturą europejską. Omówienie ważnych dla literatury ukraińskiej dzieł jej twórców.
W III. semestrze program przedmiotu obejmuje literaturę ukraińską epoki klasycyzmu, który jest pierwszym okresem rozwoju literatury nowożytnej na Ukrainie oraz romantyzm - przełomowy okres literacki na Ukrainie z twórczością jego czołowej postaci Tarasa Szewczenki.)
Rodzaj przedmiotu
Literatura
D. Czyżewski, Istorija ukrajinśkoji literatury (wid poczatkiw do doby realizmu)
Istorija ukrajinśkoji literatury XIX stolittia, red. M. Jacenko.
S. Kozak, Preromantyzm ukraiński.
S. Kozak, Ukraińscy spiskowcy i mesjaniści. Bractwo Cyryla i Metodego.
W. Mokry, Literatura i myśl filozoficzno-religijna ukraińskiego romantyzmu.
W. Mokry, "Ruska Trójca". Kartka z dziejów życia literackiego Ukraińców w Galicji w pierwszej połowie XIX w.
teksty literackie wg. kanonu lektur
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: