- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Folklor rosyjski 3202-1FRFK6O-OG
Folklor jako specyficzna dziedzina sztuki słowa (zakres znaczeniowy pojęcia, istota zjawiska, geneza, cechy charakterystyczne, typologia form rodzajowo-gatunkowych, znaczenie folklorystyki wśród dyscyplin filologicznych). Narodziny i rozwój myśli folklorystycznej w Rosji. Miejsce i rola folkloru w dziejach kultury rosyjskiej. Drobne formy folkloru poetyckiego (zaklęcia i wróżby, zagadki, przysłowia i porzekadła) jako repertuar tzw. wiedzy tajemnej. Charakterystyka tematyczno-kompozycyjna oraz leksykalno-stylistyczna. Poetyka pieśni obrzędowych (pieśni kalendarzowo-świąteczne, weselne, pogrzebowe, rekruckie) na tle bogatych form życia społeczno-rodzinnego, obyczajów wierzeń i obrzędów. Kompozycja lirycznych pieśni pozaobrzędowych, i ich odmiany (m.in. czastuszka). Osobliwości artystyczne i tematyka pieśni historycznych. Wpływy ustnej twórczości ludowej na literaturę staroruską (Słowo o wyprawie Igora). Ballada jako pieśń epicka. Ludowa geneza rosyjskiej ballady romantycznej i romansu. Analiza wybranych tekstów literackich. Byliny: określenie gatunku, jego cyklizacja i geneza. Byliny cyklu kijowskiego: tematyka i bohaterowie. Analiza poetycka wybranych tekstów folklorystycznych. Byliny cyklu nowogrodzkiego: tematyka i postacie. Analiza poetycka wybranych tekstów folklorystycznych. Byliny-skomaroszyn i ich satyryczno-parodystyczny charakter. Poetycka wizja świata bajek. Definicja, typologia i klasyfikacja gatunku (bajki obyczajowe, anegdoty, bajki o zwierzętach oraz baśnie fantastyczne). Charakterystyczne motywy i baśniowi bohaterowie. Motywy religijne w folklorze: legendy i wiersze duchowne. Teatr ludowy (teatrzyk Pietruszki, szopka, rajok) i ludowe utwory dramatyczno-teatralne. Współczesny folklor rosyjski. Folklor w rosyjskiej literaturze pięknej, przegląd zagadnień i podsumowanie.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Russkoe narodnoe poetičeskoe tvorčestvo. Chrestomatija. Pod red. A. M. Novikovoj, Moskva 1971.
Russkoe narodnoe poetičeskoe tvorčestvo. Chrestomatija. Pod red. N. I. Kravcova, Moskva 1971.
Ustnoe poetičeskoe tvorčestvo russkogo naroda. Chrestomatija. Sost. S. I. Vasilenok, V. M. Sidel'nikov, Moskva 1954.
V. P. Anikin, Russkoe ustnoe narodnoe tvorčestvo, Moskva 2001.
V. P. Anikin, Teorija fol'klora, Moskva 2004.
Narodnaja slovestnost'. Pod red. E. V. Aničkova, A. K. Borozdina, A. N. Ovsjaniko-Kulikovskogo, Moskva 2002.
R. Łużny: Rosyjska literatura ludowa. Warszawa 1977.
F. Sielicki: Russkij fol'klor. Skrypt dla studentów filologii słowiańskiej. Wrocław 1993.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: