Przedmiot fakultatywny:Twitter poetycki 3200-M2-PF-TWP
Wokół poezji istnieje wiele stereotypów. Do najbardziej powszechnych należą przekonania, że liryka to gatunek romantyczny, a czytelnicy poezji noszą się niezmiennie w przydużych lub przyciasnych aksamitnych marynarkach (mężczyźni) albo długich spódnicach (kobiety) i najchętniej czytają o wzniosłych uczuciach w świetle świec, a później z trudem funkcjonują w świetle dziennym.
Poezja tymczasem, szczególnie krótka, liryczna, to źródło najtrafniejszych, często bardzo ironicznych, komentarzy na szerokie spektrum codziennych spraw i naszych zachowań. Czytelnik, stając się odbiorcą tekstu, ma przed sobą wymagającego rozmówcę, który potrafi stawiać intelektualne wyzwania i daje obietnicę fascynującego dialogu.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student
- ma nową lub rozszerzoną wiedzę o twórczości i życiu poetów XIX i XX wieku oraz o kontekście społecznym, kulturowym i politycznym, w którym tworzyli;
- ma pogłębioną wiedzę o związkach językoznawstwa i krytyki lietrackiej;
- zna różne aspekty konstrukcji tekstu poetyckiego;
- potrafi dostrzegać różne kryteria oceny przekładu poetyckiego;
- potrafi interpretować tekst XIX i XX wieku odnosząc jego kluczowe zagadnienia do aktualnych zjawisk społecznych z różnych dziedzin życia.
Kryteria oceniania
Obecność (min. 80%) oraz aktywność podczas zajęć (udział w rozmowach/dyskusjach); test końcowy.
Literatura
Zajęcia mają charakter wykładu i do zaliczenia przedmiotu nie jest wymagana literatura dodatkowa.
Na zajęciach będziemy korzystać z handoutów z wierszami, w wersji oryginalnej i/lub w tłumaczeniu na język polski.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: