Przedmiot fakultatywny: La Sicilia tra il mito e la realta' - letteratura, storia e arte 3200-M1-2PFW1
Przegląd historii i kultury Sycylii mniej więcej od Średniowiecza do współczesności.. Celem przedmiotu jest zaznajomienie studentów z dziejami, kulturą, sztuką i gospodarką historycznej i współczesnej Sycylii. Studenci zapoznają się z podstawowymi informacji o geografii, dziejach, literaturze i kulturze Sycylii.
Program kursu obejmuje następujące zagadnienia…
1. Sycylia w okresie dominacji arabskiej oraz normańskiej. Rozwój kulturowy i gospodarczy. Spuścizna artystyczna oraz architektoniczna.
2. Dominacja Hohenstaufów na Sycylii. Szkoła sycylijska.
3. Sycylia pod rządami Andegawenów i Aragończyków. Kultura i sztuka
4. Renesans na Sycylii. Dominacja hiszpańska. Gospodarka, literatura, sztuka.
5. Królestwo Obojga Sycylii. Barok sycylijski.
6. Zjednoczenie Włoch. Sycylia w latach 1860-1922.
7. Sycylia Vergi i Pirandella. Analiza wybranych fragmentów dzieł literackich.
8. Faszyzm i Druga Wojna światowa.
9. Okres powojenny.
10. Mafia sycylijska.
11. Leonardo Sciascia.
12. Fenomen komisarza Montalbano.
13. Folklor sycylijski.
14. Kuchnia sycylijska.
15. Aktualna sytuacja polityczna i gospodarcza.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
- student ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę ogólną, obejmującą terminologię, teorie i metodologię z zakresu literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W03)
- ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, wiedzę szczegółową z zakresu literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W04)
- zna i rozumie zaawansowane metody analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania różnych wytworów kultury właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych, w zakresie literaturoznawstwa i kulturologii ( K_W07)
Umiejętności:
- potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informację z różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy w zakresie literaturoznawstwa i kulturologii (K_U01)
- potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych rodzajów wytworów kultury stosując oryginalne podejścia, uwzględniające nowe osiągnięcia literaturoznawstwa i kulturologii, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym (K_U05)
- posiada umiejętność formułowania opinii krytycznych o wytworach kultury na podstawie wiedzy lingwistycznej i doświadczenia oraz umiejętność prezentacji opracowań krytycznych w różnych formach i w różnych mediach (K_U07)
Kompetencje społeczne:
- adekwatnie identyfikuje i rozstrzyga dylematy komunikacji międzyjęzykowej spowodowane asymetrią systemów językowych i różnicami kulturowymi, w obrębie literaturoznawstwa i kulturologii oraz dyscyplin zajmujących się realiami kulturowymi krajów obszarów danych języków (K_K04)
Kryteria oceniania
Ocena na podstawie obecności (wymagane 60%) oraz wyniku testu zaliczeniowego (zalicza 60% poprawnych odpowiedzi)
Przyjęte zasady punktacji dla oceny bieżącej:
ponad 90% – 5
85%-89% – 4+
80%-84% – 4
70%-79% – 3+
60%-69% – 3
Literatura
Mack Smith Denis, Sicilia medievale e moderna, Editori laterza, Urbino, 2017
Scarcella, La Sicilia. Dalle origini ai nostri giorni., Clio, Milano, 2004
Giallombardo , Fatima, La tavola l'altare la strada. Scenari del cibo in Sicilia. Sellerio editore Palermo, Palermo 2005
Sciascia, Leonardo, Pirandello e la Sicilia. Salvatore Sciascia editore,Palermo 1983.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: