Nauki społeczne - Podstawy nauki o prawie 3200-M-NS-PR
Przedmiot stanowi wprowadzenie do zajęć z przekładu prawnego (tłumaczenie tekstów z zakresu prawa krajowego, tłumaczenie tekstów z zakresu prawa unijnego i międzynarodowego) oraz przygotowanie do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego (współpraca z wymiarem sprawiedliwości, postępowanie sądowe). Celem zajęć jest przygotowanie w zakresie wiedzy specjalistycznej do tłumaczenia pisemnego tekstów o określonym profilu z dziedziny prawa oraz tłumaczenia ustnego w postępowaniu sądowym i pozasądowym, a także poszerzenie wiedzy o instytucjach prawnych i społecznych.
Studenci pogłębiają wiedzę z zakresu prawa i terminologii specjalistycznej, analizują proste teksty prawne i prawnicze, identyfikują problemy prawne na podstawie różnych stanów faktycznych i przyporządkowują je do konkretnych dziedzin prawa, wyszukują i porządkują informacje na temat prawa i nauki o prawie. W ramach praktycznego modułu w sądzie (6h) studenci biorą udział w rozprawach sądowych oraz uczestniczą w zajęciach warsztatowych z sędziami orzekającymi w sprawach cywilnych i karnych. Zajęcia warsztatowe są prowadzone pod kątem udziału tłumacza w rozprawie (cywilnej/karnej).
Wymiar: 30 godzin w semestrze (w tym 6 h w sądzie).
Nakład pracy studenta:
30 godzin kontaktowych, w tym 6 godz. w sądzie;
45 godzin – przygotowanie do egzaminu i do zajęć;
Łącznie 75 godzin = 3 ECTS.
GŁÓWNE TREŚCI:
- Prawo – definicja i cechy. Prawo jako nauka społeczna; - Hierarchia źródeł prawa w Polsce; - Prawo jako zjawisko językowe; Język prawny a prawniczy - Przepis a norma prawa; Akt normatywny: charakter i struktura wewnętrzna na przykładzie ustawy. - Zasady prawa; - System prawa; - Wykładnia prawa; - Stosunki prawne;- Obowiązywanie prawa; - Przestrzeganie prawa; - Stosowanie prawa; - Wymiar sprawiedliwości. - Logika a prawo; - Procedura cywilna/karna. - Ustrój sądów powszechnych; - Osoby fizyczne i osoby prawne. - Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych. - Prawo polskie a prawo europejskie; - Symulacja rozprawy cywilnej/karnej; - Udział tłumacza w rozprawie.
WYMAGANIA NA ZALICZENIE:
zdanie egzaminu (egzamin w formie pisemnej-testowej do 30 pytań), uczestnictwo w module praktycznym (w sądzie), obecność (w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby trzech nieobecności student powinien zwrócić się do wykładowcy z prośbą o wyznaczenie formy zaliczenia materiału z zajęć).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W ZAKRESIE WIEDZY:
Student
- ma podstawową wiedzę o podstawach nauk prawnych;
- ma zasób podstawowego słownictwa specjalistycznego z zakresu nauki i praktyki prawa i właściwie je wykorzystuje;
- właściwie kwalifikuje rodzaj tekstu prawnego/prawniczego,
- rozpoznaje normy prawne na podstawie właściwości językowych tekstów prawnych i prawniczych;
- zna podstawowe pojęcia prawne, instytucje i zasady wykładni i stosowania prawa;
- zna podstawowe zasady poszukiwania właściwych aktów prawnych regulujących poszczególne rodzaje stosunków społecznych i gospodarczych.
W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI:
Student potrafi:
- posługiwać się bazami aktów prawnych, wyszukiwać akty prawne, właściwie je identyfikować i klasyfikować;
- prawidłowo posługiwać się wybranymi normami i regułami prawnymi w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu prawa;
- prawidłowo cytować akty prawne.
W ZAKRESIE KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH:
- rozumie istotę nauk społecznych,
- zdobył podstawową indywidualną umiejętność posługiwania się aktami normatywnymi, odnajdowania konkretnych przepisów i wyprowadzania z nich norm prawnych,
- potrafi prowadzić samodzielną refleksję na temat zagadnień związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej, zasad systemu prawnego, sposobów rozumienia prawa i jego instytucji,
- jest bardziej świadomym obserwatorem/uczestnikiem zjawisk społecznych i publicznych.
Kryteria oceniania
Przedmiot zakończony egzaminem pisemnym. Warunkiem podejścia do egzaminu jest obecność na zajęciach (maks. 3 nieobecności).
Egzamin
Kryteria oceny: 100-90% - ocena bardzo dobry, 89-80% dobry plus, 79-70% dobry, 69-60% dostateczny plus, 59-51% dostateczny, 50-0% niedostateczny
Warunki egzaminu poprawkowego - egzamin pisemny.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
• Chauvin T., Stawecki T., Winczorek P., 2018, Wstęp do prawoznawstwa, Warszawa: C.H. Beck.
• Jabłońska-Bonca J., 2004, Wprowadzenie do prawa. Introduction to law, Warszawa: LexisNexis (wybrane części).
• Wronkowska S., 2003, Podstawowe pojęcia prawa i prawoznawstwa, Poznań: Ars boni et Aequi (wybrane części).
• Jopek-Bosiacka A., 2019, Teoretycznoprawne i logiczne uwarunkowania przekładu prawnego, Warszawa: Wolters Kluwer (wybrane części).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: