Fonetyka i fonologia języka B-angielski 3200-L1-0FFBA
Kurs przeznaczony jest dla studentów I roku z językiem angielskim jako pierwszym językiem specjalności (B). Kurs skupia się na opisowych aspektach wymowy angielskiej, stanowiąc podbudowę teoretyczną zajęć praktycznych z wymowy (Kształcenie Kompetencji Komunikacyjnych), ułatwiającą studentom świadomą nad nią kontrolę. Celem zajęć jest zapoznanie studentów z systemem fonetycznym języka angielskiego, zarówno na poziomie segmentalnym (klasyfikacja samogłosek, dwugłosek i spółgłosek), jak i suprasegmentalnym (akcent wyrazowy i zdaniowy, rytm, intonacja, procesy fonostylistyczne). Ponadto wprowadzone zostają elementy analizy fonologicznej (podstawowe pojęcia, ogólny opis współczesnych teorii fonologicznych). Studenci poznają również najważniejsze cechy podstawowych odmian języka angielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem standardowej brytyjskiej i standardowej amerykańskiej oraz główne aspekty opisowe kontrastywnej fonetyki polsko-angielskiej. Wiedza ta pozwoli studentom doskonalić własną wymowę i świadomie unikać typowych błędów popełnianych przez Polaków, a także analizować i korygować błędy ich uczniów (w przypadku wyboru zawodu nauczyciela w przyszłości). Ponadto kurs kładzie nacisk na różnorodność stylistyczną systemu fonetycznego języka angielskiego, zmiany zachodzące w nim współcześnie oraz na pogłębianie wiedzy we własnym zakresie z użyciem nowoczesnych źródeł. W tym celu studenci zapoznawani są z rzetelnymi źródłami internetowymi dotyczącymi omawianej tematyki.
Nakład pracy studenta:
Łączna wartość punktów ECTS = 2
Godziny kontaktowe (w sali): 30h = 1 ECTS
Samodzielna praca studenta poza salą zajęciową:
Bieżące przygotowanie do zajęć (zapoznanie się z literaturą przedmiotu, wykonywanie prac domowych) = 20h
Przygotowanie do testów zaliczeniowych: 10h
20h + 10h = 30h = 1ECTS
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą się odbywać przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, najprawdopodobniej Google Meet oraz innych zalecanych przez UW.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025Z: | W cyklu 2024Z: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
Po ukończeniu kursu student:
- zna i rozumie strukturę fonologiczną języka jako systemu, ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu fonetyki i fonologii w systemie nauk, zna i rozumie związki pomiędzy fonetyką i fonologią a innymi działami lingwistyki, a także rozumie ich specyfikę przedmiotową (K1_W01),
- zna i rozumie podstawową terminologię językoznawczą z dziedziny fonetyki i fonologii (K1_W02)
- zna i rozumie charakterystykę systemu fonetycznego języka angielskiego, ma uporządkowaną wiedzę ogólną w zakresie klasyfikacji jego elementów fonemicznych oraz głównych aspektów suprasegmentalnych (K1_W05)
- posiada usystematyzowaną wiedzę z zakresu fonetyki i fonologii języka angielskiego oraz fonetyki kontrastywnej polsko-angielskiej, a także zna różnice pomiędzy systemami fonetycznymi standardowej brytyjskiej i standardowej amerykańskiej odmiany angielszczyzny (K1_W08)
UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu kursu student:
- potrafi rozpoznać i opisać specyfikę błędów w wymowie j. angielskiego typowych dla polskiego ucznia (K1_U05)
- potrafi rozróżnić podstawowe odmiany j. angielskiego (brytyjską i amerykańską) w wymowie (K1_U09)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Po ukończeniu kursu student:
- demonstruje świadomość istnienia różnic w systemach dźwiękowych różnych języków, w szczególności polskim i angielskim (K1_K01)
- rozumie i docenia wagę prawidłowej wymowy w komunikacji i pracy zawodowej, a także potrzebę dalszego doskonalenia wymowy i jest do tego przygotowany (K1_K02)
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
- Śródsemestralny pisemny test kontrolny
- Końcowy test pisemny
Kryteria oceniania:
Testy pisemne ocenia się na podstawie: znajomości terminologii i reguł fonologicznych, umiejętności odczytywania i posługiwania się alfabetem fonemicznym j. angielskiego, podstawowej wiedzy dotyczącej odmian angielszczyzny oraz głównych różnic między polskim a angielskim systemem fonetycznym.
Stosowana punktacja w ocenie testów pisemnych:
60-69% = 3
70-74% = 3+
75-84% = 4
85-89% = 4+
90-100% = 5
Nieobecności:
Dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności w semestrze. W przypadku większej liczby nieobecności student zalicza materiał w formie ustalonej z wykładowcą.
Uzyskanie oceny niedostatecznej w sesji właściwej skutkuje wpisaniem oceny negatywnej do systemu USOS w pierwszym terminie i koniecznością poprawy w sesji poprawkowej. Zaliczenie poprawkowe odbywa się na tych samych zasadach i w tej samej formie co zaliczenie w pierwszym terminie.
Literatura
Ustalana indywidualnie przez każdego prowadzącego.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą prowadzone przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, np. Google Meet oraz innych zalecanych przez UW. |
W cyklu 2025Z:
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą prowadzone przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, np. Google Meet oraz innych zalecanych przez UW. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: