Seminarium dyplomowe dr. hab. Szymona Paczkowskiego, prof. ucz. 3106-SEMDYPSP
Seminarium zasadniczo ma być poświęcone wielorakim zagadnieniom z historii oraz estetyki muzyki (zarówno powszechnej, jak i polskiej, po roku 1600), kwestiom źródłowym lub analitycznym, związkom słowno-muzycznym, kontekstom itd. W zależności od potrzeb mogą też być podejmowane zagadnienia z szeroko rozumianej współczesnej kultury muzycznej (wykonawstwo) i współczesnego życia muzycznego.
Charakter oraz sposób prowadzenia seminarium wynikać ma przede wszystkim z zainteresowań jego uczestników i podporządkowany będzie w dużym stopniu ich indywidulanym potrzebom oraz ukierunkowaniu na ich indywidualny rozwój naukowy. Chociaż zajęcia będą w znacznym stopniu skoncentrowane na procesie powstawania prac dyplomowych (licencjackich lub magisterskich), proponowane mogą też być tematy wiodące, w tym lektury przewodnie dobrane odpowiednio dla wszystkich uczęszczających na seminarium. Wybór tematu prac dyplomowych (dla osób deklarujących udział w zajęciach jako Seminarium I) lub prac seminaryjnych (dla osób deklarujących udział w zajęciach jako Seminarium II) dopasowany będzie do indywidualnych potrzeb każdego z uczestników. Oczekuje się, że seminarzyści będą prezentować ustnie i pisemnie wyniki swoich prac badawczych zarówno związanych bezpośrednio z procesem powstawania prac dyplomowych (bez względu na etap zaawansowania przygotowania tych prac), jak też innych swoich prac oraz będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach nad zagadnieniami przedstawianymi przez Kolegów.
Rodzaj przedmiotu
seminaria magisterskie
seminaria licencjackie
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Celem seminarium jest przede wszystkim doprowadzenie do powstania deklarowanych prac dyplomowych, a w trakcie ich powstawania studenci powinni zdobyć konieczne ku temu umiejętności w zakresie samodzielnego i świadomego podejmowania aktywności badawczej, w pracy ze źródłami muzycznymi, w doborze i krytycznym wykorzystaniu literatury przedmiotu, również w zakresie prawidłowej redakcji tekstów naukowych. Prace dyplomowe oraz seminaryjne winny cechować się oryginalnym podejściem do prezentowanego tematu.
Kryteria oceniania
Na zaliczenie seminarium składa się aktywna obecność studentów na zajęciach, polegająca na przedstawianiu własnych wyników studiów nad wybranym tematem oraz udziale w dyskusjach nad pracami innych ich uczestników. W trakcie trwania seminarium student zobligowany jest do przygotowania w formie pisemnej pracy seminaryjnej lub jej fragmentu. Stanowić to będzie warunek zaliczenia poszczególnych semestrów. Semestr kończący tok trzyletnich studiów licencjackich lub dwuletnich studiów magisterskich powinien zostać zamknięty pracą dyplomową w stanie kompletnym.
Literatura
Literatura przedmiotu będzie dobierana indywidualnie, adekwatnie do zainteresowań i potrzeb uczestników seminarium, zgodnie z deklarowanymi i realizowanymi przez nich celami dotyczącymi zarówno prac dyplomowych, jak i seminaryjnych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: