Pracownia I 3106-PRAC-I
Zasadniczy przedmiot zajęć stanowi praktyczne zapoznanie studentów z warsztatem pracy etnomuzykologa w różnych jego aspektach: od badań naukowych (dokumentacja terenowa, badania archiwalne, praca na zbiorach instrumentów, organizacja i opracowanie zbiorów) po animację życia muzycznego (krytyka muzyczna, działania edukacyjne i popularyzatorskie). W każdym kolejnym roku akcent postawiony jest na inny aspekt.
Ważnym elementem jest poznawanie współczesnej literatury etnomuzykologicznej oraz innych dyscyplin naukowych, których koncepcje i metody pracy są wykorzystywane w badaniach etnomuzykologicznych dobieranej zgodnie z głównym przedmiotem zainteresowań w danym roku oraz z zainteresowaniami uczestników zajęć.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnik kursu:
- orientuje się w głównych metodach i koncepcjach etnomuzykologicznych oraz dyscyplin pokrewnych,
- potrafi przygotować własny projekt badań etnomuzykologicznych.
Kryteria oceniania
1) Uczestnictwo w zajęciach
2) Prezentacja przygotowanego projektu badawczego.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Wyjściową literaturę stanowią następujące prace: Shadows in the Field: New Perspectives for Fieldwork in Ethnomusicology, ed. Gregory Bary, Thimothy Cooley, Oxford University Press 2008; Sławomira Żerańska-Kominek, Muzyka w kulturze : wprowadzenie do etnomuzykologii, Warszawa 1995; Bruno Nettl, The Study of Ethnomusicology. University of Illinois Press 1983.
Jednakże w każdym roku literatura dobierana jest stosownie do tematyki dedykowanej zajęciom w danym semestrze.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: